Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przemoc wobec dzieci na tapecie w czasie konferencji w Radlinie „Chrońmy dzieci”

Facebook Twitter

Przemoc wobec dzieci to poważny problem. Od połowy lutego wchodzą w życie nowe standardy ochrony małoletnich. Co się zmienia i dlaczego? Sprawdzała to Monika Sokołowska.

nowe przedszkole w Stanowicach
Fot. Pixabay

Dziecko pod szczególną ochroną. Od połowy lutego wchodzą w życie nowe przepisy, które zobowiązują organizacje czy przedsiębiorstwa, ale też placówki oświatowe do posiadania strategii, dokumentu, który punkt po punkcie pokaże drogę do zgłoszenia przemocy stosowanej wobec najmłodszych: To musi być żywy dokument – tłumaczy Marek Gajda z Urzędu Miasta w Radlinie.

Marek Gajda: To są specjalne dokumenty, które mają wskazywać w jaki sposób małoletni w tejże jednostce, w tej instytucji, są chronieni przed przemocą rozumianą bardzo szeroko, nie tylko jako przemoc fizyczną, ale także psychiczną czy symboliczną. W jaki sposób młodociany czy nieletni może się przed tym bronić, do kogo ma się może zgłaszać, co więcej w niektórych z tych placówek – na przykład w placówkach oświatowych – te zasady muszą być przełożone na język zrozumiały dla dzieciaków. To nie może być dokument, który zalega gdzieś daleko na półce, to musi być żywy dokument, z którego coś wynika.

Przemoc wobec dzieci: nowe przepisy dotyczą  nie tylko szkół

Nowe przepisy dotyczą też przedsiębiorców zajmujących się turystyką, organizacją wypoczynku, animatorów zajęć pozaszkolnych, a także reprezentantów organizacji pozarządowych i związków wyznaniowych. W czwartek (18.01.) w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie specjaliści będą tłumaczyć nowe prawo:

Marek Gajda: Będziemy przedstawiać ten temat z różnych perspektyw: z perspektywy prawniczej, gdzie te przepisy będą prezentowane i ich zawartość przekładana na język zrozumiały dla szerokiego grona. Będą specjaliści zajmujący się cyberprzestępczością, ponieważ tam też jest spory obszar zagrożeń. Będzie środowisko psychologów, które będzie przybliżać temat dziecka pokrzywdzonego i nasi pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy od kilku miesięcy intensywnie szkolą się w tym temacie. Spodziewamy się dużego zainteresowania ze strony palcówek oświatowych. Mamy na przykład bardzo dużo klubów sportowych, ich też dotyczy ta kwestia i te obowiązki będą musieli wdrażać.

Zmiany wymusiła tragedia małego Kamilka z Częstchowy

To zmiany w przepisach, o które organizacje zajmujące się prawami dzieci zabiegały od lat. Niestety przyczyna ich wprowadzenia jest tragiczna:

Marek Gajda: Czyli pamiętna historia Kamilka z Częstochowy. Te zmiany często nazywa się nawet „lex Kamilek”. Ta bardzo tragiczna historia stała się przyczynkiem do tego, że te zmiany poszły tak daleko i tak szybko. W całej tej tragicznej historii jest, gdzieś jakiś przynajmniej pozytyw, że te przepisy istotnie się zmieniają i teraz od nas wszystkich zależy, żeby one były faktycznie przestrzegane i by do takich zdarzeń nie dochodziło.

Udział w konferencji jest bezpłatny, ale warto się zarejestrować. Link mamy na radio90.pl. Jej początek w czwartek, 18 stycznia o 10.00.
Uczestnictwo w konferencji jest bezpłatne – obowiązują wcześniejsze zapisy TUTAJ

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj