Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przewodnik Radia 90 poleca jastrzębski Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego. Znasz to miejsce? [materiał partnera]

Facebook Twitter

Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego w Jastrzębiu to miejsce z ogromną historią. Nowe życie zyskał w 2018 roku, a rok później dostał tytuł „Najlepszej przestrzeni publicznej w naszym województwie”. Przewodnik Radia 90 poleca jastrzębski OWN.

fot.P.Kędzierski/ jastrzebie.pl

Tytuł „Najlepszej przestrzeni publicznej województwa śląskiego” przyznano tuż po modernizacji, jaką zakończono latem 2018 roku. Jury konkursu tak uzasadniało swój werdykt:

Doceniono inwestycję za stworzenie, a w zasadzie odbudowanie potencjału dawnego ośrodka wypoczynkowego, poprzez wykreowanie interesującej wielofunkcyjnej przestrzeni spotkań i rekreacji dobrze wpisanej w leśny pagórkowaty krajobraz, adresowanej do różnych grup społecznych. Rozwiązanie oczekiwane i akceptowane przez różne grupy wiekowe, co potwierdziła wizja lokalna.

Ale po kolei… Zanim OWN przeszedł metamorfozę, trochę historii

W latach 70. XX wieku powstał w jarze przy Cieszyńskiej Ośrodek Wczasów Niedzielnych. To była inicjatywa górników z KWK Moszczenica, którzy budowali ośrodek w ramach tak zwanego czynu partyjnego.

Władze Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej zdecydowały, że w zalesionym terenie ze stawami i groblami powstanie ośrodek, w którym górnicy będą mogli spędzać wolne niedziele i święta.

– czytamy w relacjach historyków. Powstał mały basen, wybudowano amfiteatr i kawiarnie, na stawach można było pływać kajakami i rowerami wodnymi. W weekendy ośrodek tętnił życiem. Jeszcze na przełomie XX i XXI wieku w Radiu 90 informowaliśmy o koncertach i wydarzeniach tam organizowanych, ale już wówczas miejsce zaczęło niszczeć. Kopalnie nie miały pieniędzy na działalność rekreacyjną, nie było środków na potrzebne remonty.

W 2012 roku w Radiu 90 mówiliśmy o inicjatywie „Przywracamy OWN do życia”. Mieszkańcy, nie mogąc doczekać się odnowienia ośrodka, postanowili sami walczyć o jego modernizację. Był tam wówczas nasz reporter, posłuchaj sondy sprzed prawie 10 lat:

Nowe życie OWN

Remont Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego rozpoczął się we wrześniu 2017 roku.

Wszystko było gotowe w 2018 roku, powstał wodny plac zabaw, tężnia, plaża, boiska i tereny zielone. W sierpniu 2018 roku odbyło się huczne otwarcie, którą relacjonowało Radio 90:

W październiku 2019 po ogłoszeniu, że OWN jest najlepszą przestrzenią publiczną na Śląsku reporterka Radia 90 odwiedziła to miejsce i rozmawiała z mieszkańcami:

Obecnie OWN jest najbardziej rodzinnym miejscem spotkań i wypoczynku w mieście.

Tężnia, wodny plac zabaw, park widokowy z mini sceną i pięknie urządzone tereny zielone sprawiają, że to idealna przestrzeń rekreacji. Kolorowe, bezpieczne urządzenia takie jak: gejzery wodne, rekiny czy szczypce krabów zainstalowane w wodnym placu zabaw sprawią przede wszystkim wielką frajdę najmłodszym gościom OWN-u. Park widokowy to miejsce z kaskadowo rozrzuconymi siedziskami, poniżej którego znajduje się plac o nieregularnym kształcie, który pełni rolę mini sceny. Natomiast każdy, kto chciałby odetchnąć w solankowym zaciszu, może przyjść do tężni.

– czytamy na stronie jastrzebie.pl.

fot.Ł.Parylak/jastrzebie.pl

Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego

Zobacz film o tężni solankowej, jaka stoi na OWN w Jastrzębiu:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 lutego 2023