Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przystanek kolejowy w Wodzisławiu w budowie. Kiedy zatrzymają się tam pociągi?

Facebook Twitter

Nowy przystanek kolejowy w Wodzisławiu będzie kosztował ok. 3 mln zł. Prace mają potrwać kilka miesięcy.

Przystanek kolejowy w Wodzisławiu
fot. słuchacz Radia 90

Przystanek kolejowy w Wodzisławiu – to jedna z tych inwestycji, które zapowiadane były od lat. I właśnie się rozpoczęła. W centrum miasta jest już ciężki sprzęt, są robotnicy. Przystanek pomiędzy Wodzisławiem a Czyżowicami, będzie zlokalizowany blisko rynku, koło przejazdu na ul. Krętej / Ofiar Oświęcimskich. To ścisłe centrum miasta.  A tymczasem obecny dworzec kolejowy z którego dziś korzystają podróżni oddalony jest od wodzisławskiego rynku o ok. 1,5 kilometra, przy trasie wylotowej z miasta w stronę Rybnika. Wydawać się może, że to blisko do korzystania z pociągów, bo w pobliżu zlokalizowany jest dworzec autobusowy, ale i tak w mieście od dawna mówiło się o potrzebie zbudowania dodatkowego przystanku.

Dworzec główny w Wodzisławiu

To przede wszystkim lepsza komunikacja w mieście. Pasażerowie kolei będą mogli korzystać z połączeń kolejowych, zwłaszcza tych o zasięgu lokalnym, w bliskości Starego Miasta, urzędów i wielu szkół. Takie rozwiązanie może znacząco zwiększyć przemieszczanie się osób przez centrum miasta. Będzie też dogodnym rozwiązaniem dla uczniów czy klientów wielu instytucji

-podkreślał w chwili podpisania umowy na inwestycję prezydent miasta Mieczysław Kieca.

Na nowym przystanku zatrzymywać się mają tylko pociągi Kolei Śląskich. Budowa pochłonie ponad 3 mln złotych i ma zakończyć się na początku przyszłego roku.  Zadanie realizowane w ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”.

Nowy przystanek kolejowy w Wodzisławiu przyjazny niepełnosprawnym

Peron, dzięki pochylniom, zostanie dostosowany do potrzeb podróżnych z ograniczoną możliwością poruszania się. Obiekt będzie wyposażony w wiaty, ławki, oświetlenie i nagłośnienie. Orientację w podróży ułatwią tablice informacyjne i gabloty z rozkładem jazdy. Rządowy program budowy dodatkowych przystanków kolejowych i remontu peronów przyczynia się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł.

W zadaniu uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 185 lokalizacji, a na liście rezerwowej 129. W woj. śląskim program przystankowy obejmuje na liście podstawowej m.in. Rybnik Niewiadom i Rybnik Niedobczyce, gdzie prace zostały zrealizowane, a także Rybnik Paruszowiec, Pawłowice Śląskie Centrum i Warszowice.

Czytaj także:

Zobacz:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj