Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Recepta online – tanie i szybkie rozwiązanie w czasie choroby [materiał partnera]

Facebook Twitter

Uzyskanie recepty wymaga udania się do lekarza – do przychodni lub gabinetu prywatnego. Bywają jednak sytuacje, gdy chory nie ma takiej możliwości. W takim przypadku rozwiązaniem będzie recepta online. Można otrzymać ją szybko i bez wychodzenia z domu!

Fot. mat. partnera

Aby skorzystać z pomocy lekarza, nie trzeba osobiście wybierać się do przychodni. Niekiedy jest to utrudnione – pacjent bardzo źle się czuje, terminy na wizytę do lekarza są odległe. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być e-wizyta, podczas której specjalista nie tylko przeprowadzi wywiad, udzieli wskazówek co do leczenia, ale wystawi zwolnienie L4 oraz, w razie konieczności, receptę. Procedura jest bardzo prosta, wystarczy wypełnić krótki formularz na stronie internetowej, podać dane i poczekać na kontakt z lekarzem.

Jak otrzymać receptę online?

Recepta online to szybkie i wygodne rozwiązanie dla pacjentów, którym zależy na czasie. Wyjazd poza miejsce zamieszkania, napięty grafik, złe samopoczucie czy długie kolejki do specjalistów to najważniejsze powody, który skłaniają do skorzystania z konsultacji przez internet. Dzięki nowoczesnym narzędziom, jakimi są platformy internetowe służące do komunikacji z personelem medycznym, można w każdym czasie i z dowolnego miejsca odbyć konsultację i otrzymać receptę.

Recepta online dostępna na e-lekarz24h.pl jest tym samym, co dokument wystawiony w gabinecie lekarskim. Uprawnia do wykupienia przepisanych leków w każdej aptece na terenie kraju. Aby umożliwić lekarzowi wypisanie odpowiednich leków w stosownej dawce, należy rzetelnie i dokładnie wypełnić formularz dostępny na stronie. Konieczne jest podanie informacji na temat stanu zdrowia, dolegliwości, objawów, a także przyjmowanych na stałe leków. Czasem lekarz będzie musiał prześledzić historię choroby, dlatego poprosi o przesłanie dodatkowej dokumentacji medycznej. Recepta ma postać kodu złożonego z czterech cyfr – w aptece należy podać kod oraz numer PESEL.

Co warto wiedzieć o e-recepcie?

E-recepta umożliwia szybki zakup niezbędnych medykamentów – wystarczy skorzystać z portalu e-lekarz24h.pl, wypełnić wniosek i opłacić usługę. Trzeba jednak pamiętać, że ostatecznie to lekarz decyduje, czy dany lek może zostać przepisany pacjentowi. Jeżeli stwierdzi, że może on wywołać poważne skutki uboczne lub nie powinien być stosowany w tym konkretnym przypadku, ma prawo odmówić wystawienia recepty lub zaproponować alternatywny specyfik.

Na jednej e-recepcie może znajdować się jeden lek. Jeśli na danym kodzie znajduje się kilka pozycji, każda z nich traktowana jest jako oddzielna recepta. Najczęściej dokument taki ważny jest 30 dni. Istnieją jednak pewne wyjątki. I tak:

  • recepta na antybiotyk może być zrealizowana w terminie 7 dni od daty wystawienia;
  • e-recepta na leki immunologiczne zachowuje ważność przez 120 dni.

Lekarz może też zaznaczyć na recepcie, od kiedy może być realizowana – liczba dni ważności jest wtedy liczona od zapisanej daty. Niekiedy spotyka się e-recepty wystawione na rok. Najczęściej ma to zastosowanie w przypadku chorób przewlekłych – w tej sytuacji pierwsze opakowanie musi zostać wykupione przed upływem 30 dni. Reszta może zostać rozłożona w czasie. W aptece można jednorazowowo wykupić leki wystarczające na okres 180 dni.

E-recepta to wygodne rozwiązanie, z którego może skorzystać każdy, kto nie ma możliwości udać się do przychodni. Ma ona takie samo znaczenie jak ta wystawiona bezpośrednio podczas wizyty u lekarza.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 marca 2024