Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rower miejski wrócił do Jastrzębia-Zdroju. Dla seniorów wypożyczanie za darmo [materiał partnera]

Facebook Twitter

Rowery miejskie wróciły do Jastrzębia-Zdroju. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, ponownie można w pełni korzystać z systemu jazdy jednośladami. Przypomnijmy, dwa lata temu cieszyły się ogromną popularnością, w międzyczasie powstał Żelazny Szlak Rowerowy, a miasto stale rozwija infrastrukturę przyjazną rowerzystom. Wypożyczanie jest darmowe dla seniorów, co również uatrakcyjnia całą ofertę.

Rozmawialiśmy z prezydent Anną Hetman, która symbolicznie otworzyła sezon na miejskie rowery w Jastrzębiu-Zdroju.

Radio 90: Pani prezydent, dziś ważny dzień dla rozwoju i promowania alternatywnych źródeł transportu, ekologii i turystyki rowerowej w Jastrzębiu-Zdroju.

Anna Hetman: To prawda, rowery miejskie wracają do Jastrzębia. Tym razem z bardzo ciekawym nowatorskim pomysłem chyba na skalę całego kraju. Wprowadziliśmy możliwość darmowego korzystania z całego systemu rowerów miejskich przez seniorów. Co ważne, nie trzeba mieć specjalnych aplikacji ani smartfona, wystarczy tylko posiadać zwykły telefon komórkowy i kartę seniora- to jest warunek. Każdy senior może wypożyczyć rower za darmo i poruszać się nim po mieście, nie ma też żadnej kwoty startowej. Zapraszamy seniorów do korzystania. Zapraszamy także całe rodziny, mamy także rowery, które wyposażone są w bezpieczne siedziska dla dzieci. Wprowadziliśmy większą ilość stacji rowerowych oraz większą ilość samych jednośladów. Rozbudowaliśmy ścieżki, mamy też Żelazny Szlak Rowerowy- nic tylko jeździć i podziwiać piękną przyrodę w Jastrzębiu.

Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju

Radio 90: Darmowe rowery miejskie dla seniorów do spore udogodnienie.

Anna Hetman: Seniorzy są dla nas bardzo ważni. To kolejna inicjatywa skierowana do seniorów. Myślę, że rowery miejskie staną się bardziej popularne właśnie dla tej grupy. Zachęcam, bo to przede wszystkim prowadzenie zdrowego trybu życia i przedłużenie utrzymania dobre kondycji przez każdego z nas.

Radio 90: Ile potrwa sezon na wypożyczanie rowerów?

Anna Hetman:  Podpisaliśmy umowę z firmą na dwa lata. W tym roku będzie możliwość korzystania do listopada, a w przyszłym roku ruszamy od marca i sezon potrwa do listopada 2022 roku.

Radio 90: Pamiętamy, że przed pandemią rowery miejskie w Jastrzębiu cieszyły się popularnością i były chętnie wypożyczane.

Anna Hetman:  Z roku na rok wypożyczających i korzystających z rowerów miejskich jest coraz więcej. Dwa lata temu rzeczywiście to był sukces, licząc wszystkie przejechane kilometry, okrążyliśmy ziemię. Mam nadzieję, że tym razem będzie jeszcze lepiej, tym bardziej że startujemy i walczymy o zdobycie prestiżowego tytułu Rowerowej Stolicy Polski. Mam nadzieję, że wszyscy, którzy korzystają ze swoich rowerów, ale również ci, którzy nie mają, ściągną sobie aplikację Aktywne miasta i jeżdżąc na rowerach, będą nabijać kilometry dla naszego miasta.

Więcej o ogólnopolskiej rywalizacji o „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”: TUTAJ.

W Jastrzębiu-Zdroju zwiększyła się liczba stacji rowerowych i samych rowerów do wypożyczenia, pojawiły się także modele wyposażone w foteliki dla dzieci.

Marek Krakowski: Bardzo się cieszę, że w tym roku system rowerów miejskich udało się nieco rozbudować w porównaniu z wcześniejszymi sezonami. Oddajemy do dyspozycji mieszkańców 84 rowery, w tym 15 rowerów z fotelikami dziecięcymi. System składa się z 26 stacji rowerowych. Rozbudowaliśmy system w centrum miasta, objęliśmy także systemem Osiedle Przyjaźń i Osiedle Bogoczowiec

-mówi Marek Krakowski, dyrektor jastrzębskiego zakładu komunalnego.

od lewej: Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju, Mariusz Dziedzic, przedstawiciel konsorcjum Orange Polska S.A. i Roovee S.A oraz Marek Krakowski, dyrektor jastrzębskiego zakładu komunalnego

Podstawowym elementem składającymi się na system rowerów miejskich jest aplikacja mobilna oraz dedykowana strona internetowa. Aby rozpocząć przejażdżkę rowerem miejskim, należy zarejestrować się poprzez pobraną z Internetu aplikację mobilną. Rejestracji dokonać można także z pozycji komputera stacjonarnego poprzez dedykowaną stronę internetową. Konieczne jest także uiszczenie opłaty inicjalnej w wysokości 10 zł, która po zamknięciu systemu podlegać będzie zwrotowi, o ile nie zostanie wykorzystana do opłacenia przejazdów.

Wypożyczenie roweru jest proste- wystarczy za pośrednictwem aplikacji mobilnej zeskanować QR kod umieszczony przy kierownicy roweru lub nad tylnym kołem. Po weryfikacji kodu rower zostanie automatycznie odblokowany i przypisany do użytkownika, aż do czasu zakończenia jazdy. System daje także możliwość wypożyczenia roweru bez konieczności włączania aplikacji. Możliwe to będzie poprzez kontakt telefoniczny z działającym całodobowo Biurem Obsługi Klienta lub wysyłanie SMS-a z telekodem. Pierwsze 20 minut jazdy rowerem miejskim w systemie JASkółka jest darmowe, za każdą następną minutę naliczana będzie opłata w wysokości 3 groszy.

Więcej informacji o rowerach miejskich w Jastrzębiu-Zdroju znajdziemy na stronie www.rower.jastrzebie.pl oraz na oficjalnej stronie miasta: www.jastrzebie.pl.

Rozmawialiśmy z Mariuszem Dziedzicem, przedstawicielem konsorcjum Orange Polska S.A. i Roovee S.A, firm, z jakimi Jastrzębie-Zdrój współpracuje w zakresie realizacji systemu rowerów miejskich.

Mariusz Dziedzic: Bardzo się cieszymy, że możemy kolejny rok współpracować z miastem Jastrzębie-Zdrój. Rozbudowaliśmy nasz system, mamy też więcej stacji i rowerów. Chcemy z sukcesem świadczyć usługi w zakresie całego systemu rowerów miejskich. Chcielibyśmy w przyszłości wychodzić z naszą ofertą także do innych miast, a nawet stworzyć cały system przemieszczania się pomiędzy miastami. Wstępnie też już rozmawialiśmy o zintegrowaniu systemu z miastem Karwina w Czechach.

Radio 90: Co charakteryzuje rowery firmy Roovee?

Mariusz Dziedzic: Przede wszystkim to, że są od samego początku przygotowane do tego, aby mogły być rowerami miejskimi, czyli są w ten sposób skonstruowane, żeby były maksymalnie odporne, żeby wszystkie elementy, które są w nich zawarte, były niestandardowe, po to, żeby były trwałe i nie można ich było łatwo zniszczyć. Same rowery były tak projektowane, żeby w przyszłości można było je przygotować do systemu rowerów elektrycznych. Cały system jest w pełni polski i jest stworzony w Polsce, co też ma według nas dużą wartość. To stworzone systemy czwartej generacji, nie w taki sposób, który jest popularny, tylko w taki sposób zorganizowany. Mamy strefy parkowania i dzięki temu w mieście jest porządek, te rowery nie są poprzewracane na ulicach czy na chodnikach.

Mariusz Dziedzic, przedstawiciel konsorcjum Orange Polska S.A. i Roovee S.A

Radio 90: Jazda tymi rowerami daje nam pełny komfort w trakcie jazdy.

Mariusz Dziedzic: Tak, rama jest tak skonstruowana, aby każdy na nim mógł czuć się swobodnie, dodatkowo został pozbawiony wszystkich elementów, które mogłyby go dodatkowo obciążyć. Założenie nasze było takie, aby skonstruować taki rower, który większość z nas wybrałaby jako swój osobisty w sklepie rowerowym.

Radio 90: Wypożyczenie roweru jest bardzo łatwe.

Mariusz Dziedzic: Nasze założenie było takie, aby wypożyczenie roweru od momentu instalacji aplikacji do momentu samej jazdy nie trwało więcej niż dosłownie kilka minut, łącznie z różnymi sposobami płatności, czyli żeby użytkownicy nie czuli się niekomfortowo, np. musząc podpinać kartę płatniczą. Można zapłacić Blikiem, można doładować konto nawet na poczcie. Można także skorzystać z biura obsługi klienta, które działa w różnych językach. Chcieliśmy, aby użytkownicy nie czuli frustracji z obsługiwania naszego systemu i to nam się udało.

Więcej o firmie Roovee: www.roovee.eu

Jak ściągnąć aplikację: TUTAJ.

Więcej zdjęć:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj