Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rozpoczynają się prace na terenie dawnego „Juliusza” w Rybniku

Facebook Twitter

Na teren "Juliusza" wkraczają ekipy remontowe. Jest to początek prac, które zmienią obiekt. Tym samym rozpoczną się prace związane z modernizacją budynku oddziału dermatologii byłego Szpitala Miejskiego nr 1 w Rybniku. To pierwszy z obiektów tego zabytkowego kompleksu poszpitalnego, który zmieni swoje oblicze i odzyska dawny blask.

Fot. rybnik.eu

Później w pawilonie funkcjonować będzie Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej oraz filia Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego. Znajdzie się również miejsce na działalność w zakresie wsparcia terapeutycznego i psychologicznego, a także instytucji i stowarzyszeń w zakresie kultury oraz sportu. Wszystko ma być gotowe jesienią. Na ten cel Rybnik dostał 3 mln złotych unijnego dofinansowania.

– Budynek byłej dermatologii to pierwszy, ale nie jedyny z budynków dawnego Szpitala Miejskiego nr 1, który dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej przywrócony zostanie mieszkańcom Rybnika – mówi prezydent Piotr Kuczera. – Jeszcze w tym roku rozpoczną się również prace przy kolejnym fragmencie zabudowy tego pięknego, zabytkowego kompleksu, czyli pawilonie „Rafał”. W nawiązaniu do dawnego przeznaczenia budynku prezentowana w nim będzie wystawa poświęcona historii medycyny i farmacji – zapowiada prezydent.

Modernizowany budynek jest dwukondygnacyjny, częściowo podpiwniczony, z poddaszem nieużytkowym. Zakres prac remontowych obejmuje:

  • zmianę sposobu użytkowania obiektu z funkcji szpitalnej na budynek biurowo – administracyjny,
  • zmianę sposobu użytkowania części poddasza nad skrzydłem północnym z nieużytkowego na użytkowe,
  • przebudowę poszczególnych pomieszczeń związanych z dostosowaniem do nowej funkcji,
  • remont konserwatorski elewacji, przebudowę schodów zewnętrznych do budynku wraz z budową podjazdu dla osób niepełnosprawnych,
  • przebudowę elewacji frontowej zachodniej, a w szczególności odtworzenie wyjścia na zewnątrz z ewakuacyjnej klatki schodowej,
  • przebudowę wewnętrznych instalacji tj. elektrycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania oraz gazowej.

Obiekt dawnego oddziału dermatologicznego powstał w czasie rozbudowy szpitala w XX wieku. Założony został w stylu eklektycznym, w nawiązaniu do stylu pozostałej zabudowy.

Sam kompleks szpitalny powstał na przełomie XIX/XX wieku i składa się z czterech gmachów zlokalizowanych pomiędzy ulicą Miejską, Klasztorną i 3 Maja (najstarszych – „Juliusza” i „Rafała”, oddziału dermatologicznego oraz dawnego pogotowia ratunkowego). Budynki tworzą zabudowę kwartału, pośrodku którego zlokalizowany jest niewielki park.

Budynki szpitala znajdują się pod ochroną konserwatorską. Zostały wpisane do rejestru zabytków województwa śląskiego pod numerem A_1462/92 z dnia 07.05.1992r.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lipca 2022