Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rusza Rybnicki Festiwal Fotografii

Facebook Twitter

"Wrażenia, których nie wyguglujesz". To myśl przewodnia tegorocznego Rybnickiego Festiwalu Fotografii, jaki w piątek (29.03.) startuje na terenie Fundacji PGE Energia Ciepła. To ciekawi goście, kilkanaście wystaw i instalacji fotograficznych. Czas na Twoją Miejscowość, czas na Rybnik, czas na Rybnicki Festiwal Fotografii.

Zanim przeczytacie o szczegółach 16. edycji Rybnickiego Festiwalu Fotografii, sprawdźcie nasza relację z ubiegłorocznej odsłony: TUTAJ!

Jak najlepsi artyści fotograficy widzą świat i nasze codzienne życie? Będzie się można przekonać odwiedzając w ten weekend Rybnicki Festiwal Fotografii. Ta cykliczna impreza rozpoczyna się w najbliższy piątek (29.03.):

Wielkie wydarzenie w Rybniku, 16. Festiwal Fotografii, wydarzenie, które wpisało się już niejako w historię miasta, jest postrzegane na mapie, jako ten jeden z najbardziej znaczących festiwali, na pewno w pierwszej piątce festiwali ogólnopolskich. Wielkie nazwiska, Tomasz Gudzowaty odwiedzi Rybnik i na pewno to jest wielkie wydarzenie. Jest też tak, że dzisiaj ta sztuka się wydaje bardzo bliska, każdy ma aparat, czy to fotograficzny, czy w telefonie, a jednocześnie zrobić dobre zdjęcie, to pewien kunszt, pewna wiedza (…).

– mówi Piotr Kuczera prezydent Rybnika,  który prywatnie jest pasjonatem fotografii, opowiada nam o swoich początkach z aparatem oraz o tym co dzisiaj chętnie fotografuje. Posłuchaj:

„Wrażenia, których nie wyguglujesz”. To myśl przewodnia tegorocznego Rybnickiego Festiwalu Fotografii, jaki od piątku (29.03.) wystartuje na terenie Fundacji PGE Energia Ciepła. To ciekawi goście, kilkanaście wystaw i instalacji fotograficznych. Okazja, by spotkać w jednym miejscu autora i jego zdjęcia.

W tym roku mamy samych wybitnych autorów fotografii, ale chciałabym podkreślić szczególnie przyjazd do Rybnika nestora fotografii, pana Tadeusza Rolke i oczywiście zaśpiewamy 200 lat nestorowi fotografii, który w maju ukończy 90 lat. No i niekwestionowany lider, jeśli chodzi o polskich autorów, który zdobył taką ilość World Press Photo, czyli będziemy gościć pana doktora Tomasza Gudzowatego, który- tu warto podkreślić – po raz pierwszy weźmie udział w ogóle w polskim festiwalu fotografii. 

– zapowiada Nina Giba, organizatorka Rybnickiego Festiwalu Fotografii. Będą premiery, jeśli chodzi o pokazany materiał, jak np. sobotnie spotkanie z Adamem Nurkiewiczem: Jest oficjalnym fotografem Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Kogo jeszcze będzie można spotkać w Rybniku? Posłuchaj co mówi Nina Giba:

W programie festiwalu także spotkania dedykowane całym rodzinom, jak np. w niedzielę (31.03.) o 17.00 z Marcinem Dobasem:

To fotograf National Geographic Polska, który zajmuje się fotografowaniem dzikiej przyrody i rzeczywiście ma na swoim koncie eksplorację najodleglejszych regionów świata (…).

W trakcie Rybnickiego Festiwalu Fotografii pokazanych zostanie 17 wystaw i instalacji fotograficznych. Jedną z nich od środy (27.03.) można oglądać już w Halo!Rybnik, pozostałe będą prezentowane w fundacji PGE Energia Ciepła:

Będzie instalacja „Oddychaj spokojnie” Joanny Hetman:

Jest ona szczególnie ważna dla rybniczan, ponieważ jest to swoisty alert smogowy. Jest to artystka, która pobrała w 10 miastach Polski, próbki zanieczyszczenia powietrza, zamknęła je, nie powiem w czym, ale będzie to można zobaczyć. Bedzie temu towarzyszyła fotografia, będzie towarzyszyła temu dedykowana ścieżka dźwiękowa. I wszystko to w komplecie. A powiem tylko, że będzie się wchodziło do tej instalacji i myślę, że skłoni wszystkich do refleksji na temat tego czym oddychamy.

Warto jednak zwrócić też uwagę na drugą instalację, bliską sercu Ślązaków. Tytuł „Silesiana” Wiktorii Kot:

Rybnickiemu Festiwalowi Fotografii jak zwykle towarzyszy Galeria Otwarta, czyli miejsce prezentacji zdjęć amatorskich:

Autorzy się do nas zgłaszają z całej Polski, nawet z Poznania przyjadą, żeby się zainstalować w Galerii Otwartej. A Galeria Otwarta jest czymś, czym się szczycimy, jest to taka przestrzeń wolności słowa, przestrzeń, której nie moderujemy, tam nie mówimy, że jakieś fotografii nie możemy zaprezentować, bo to jest przestrzeń, do której każdy może wejść z ulicy i na 3 dni może zainstalować swoje prace… Nie używając młotków i gwoździ. 

Na tegorocznym festiwalu pojawią się nowości – dodaje Marcin Giba, organizator wydarzenia:

Będą to stoiska sprzętowe, będzie można przyjść ze swoją kartą pamięci, wypożyczyć aparat, wypożyczyć obiektyw (…). Jest to atrakcyjne, bo to będą najnowsze sprzęty i będzie to wszystko można przetestować, za darmo (…).

Okazja do testowania sprzętu fotograficznego w sobotę (30.03.) od 12.00 i w niedzielę (31.03.) od 13.00.

Wśród wystaw warto też zwrócić uwagę na jeden z projektów:

Szczególną wystawą będzie na pewno projekt „Artyści dla Olinka”, jest to zbiór fotografii najwybitniejszych polskich fotografów i ma formę aukcji. Ci fotografowie przekazali te swoje prace, jest możliwość ich kupna. Cały dochód ze sprzedaży tych prac idzie na pomoc Olinkowi, którego mama zajmuje się tą aukcją. On choruje na rzadką chorobę genetyczną i w taki sposób możemy mu pomóc rehabilitować się, 

Na 16. Rybnickim Festiwalu Fotografii będzie można zobaczyć całe spectrum współczesnych technik i gatunków:

A cały program festiwalu znajdziecie TUTAJ!

Strona wydarzenia: festiwal.rybnik.pl

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj