Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Rybnik: Co najmniej 60 osób narodowości ukraińskiej oszukanych

Facebook Twitter

Co najmniej 60 osób narodowości ukraińskiej oszukanych przez nieuczciwego pośrednika pracy. Na wypłatę pieniędzy czekają od kilku miesięcy. Sprawę bada Państwowa Inspekcja Pracy, policja oraz rybnicka prokuratura.

Fot. annawaldl / pixabay.com

Pracodawca płaci agencji pracy, a ta nie rozlicza się na czas z pracownikami. Z poszkodowanymi pracownikami z Ukrainy rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Nie płacą na czas, za październik jeszcze nie wszyscy dostali wypłaty.

Radio 90: Mamy grudzień, a Wy jeszcze nie macie wypłaty za październik.

Tak, tak.

Radio 90: To boli.

Bardzo. To jest nieuczciwe, po prostu nieuczciwe. Są takie osoby, które za wrzesień nie mają pieniędzy i boli to, że osoby pracują po 12 godzin od poniedziałku do niedzieli. Nie mam pieniędzy, muszę jechać do domu i jak ja pojadę bez żadnych pieniędzy do domu? Tam żony i dzieci czekają. Ja chcę odebrać swoje pieniądze, to jest ponad 7 tys. zł wypłaty. Szukam pracy na czarno, żeby jakiś czas tutaj zostać i odebrać swoje pieniądze.

Oszukanych osób może być o wiele więcej- twierdzą Ukraińcy pracujący w Rybniku. Wiadomo już, że z podobnymi problemami spotkali się pracownicy z Bielska-Białej także zatrudnieni przez tego samego pośrednika pracy.

Sprawę bada rybnicka prokuratura. Jak mówi nam Malwina Pawela Szendzielorz, zastępca Prokuratora Rejonowego jest ona na początkowym etapie:

W sprawie Ukraińcy złożyli zawiadomienie w prokuraturze, to były trzy osoby. Dodatkowo zostało złożone zawiadomienie przez kolejne kilkanaście osób, obywateli Ukrainy. Sprawa jest na początkowym etapie. Te trzy osoby, które ostały przesłuchane w prokuraturze, w jakimś stopniu porozumiewały się w języku polskim, natomiast pozostałe kilkanaście osób już nie, więc tutaj jest konieczność przesłuchania tych pokrzywdzonych z udziałem biegłego tłumacza i te czynności zostały zgłoszone na policje, ale już od razu wysłaliśmy pismo o przeprowadzeniu kontroli do inspekcji pracy.

Faktycznie sprawę bada Okręgowa Inspekcja Pracy w Olsztynie, bo tam siedzibę ma firma świadczącą usługi pośrednictwa pracy. Trafiła tam już skarga rybnickich pracowników. Jak udało nam się dowiedzieć, jej rozpatrzenie w ramach kontroli zaplanowano do końca lutego przyszłego roku. Do tematu wrócimy w piątek (06.12.) w porannej rozmowie w Radio 90. Naszym gościem będzie Mariusz Wiśniewski, pomysłodawca projektu 28. dzielnica, zajmującego się pomocą Ukraińcom mieszkającym w Rybniku.

Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj