Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Rybnik dokładnie określił jak mają wyglądać ogródki letnie na deptaku

Facebook Twitter

Meble - tylko z tworzyw naturalnych; ogrodzenie - ściśle określone co do wielkości i wyglądu donice z kwiatami; parasole nie większe niż o średnicy 4,5 metra. Kawiarnie mogą zacząć działać już od kwietnia.

W poniedziałek (9.03.) o godzinie 11.00 władze Rybnika rozmawiać będą z przedsiębiorcami o zasadach, jakie mają obowiązywać na ulicach Sobieskiego i Powstańców Śląskich.

A letnie ogródki mają być jedną z atrakcji deptaka, prezydent Piotr Kuczera, podobnie zresztą jak jego poprzednik Adam Fudali, mówi o działaniach, które mają ożywić tę cześć miasta. W Urzędzie Miasta zapowiadają koncerty czy spektakle plenerowe.

Ogródki, czyli wydzielone obszary do ustawienia stolików, krzeseł i innych akcesoriów, mają funkcjonować na rybnickim deptaku w okresie wiosenno-letnim, tj. od kwietnia do października.

Będzie mogła być tam prowadzona działalność gospodarcza, będąca kontynuacją działalności prowadzonej w lokalach użytkowych przylegających do deptaka. Mowa przede wszystkim o usługach o charakterze gastronomicznym, ale także o innych formach prowadzenia działalności gospodarczej.

W trosce o estetykę przestrzeni, miasto określi szczegółowe wytyczne w zakresie tego, jak ogródki mają wyglądać:

  • Każdy ogródek powinien być wykonany z elementów łatwo rozbieralnych, umożliwiających jego szybki demontaż, a jego wyposażenie powinny stanowić meble wykonane z tworzyw naturalnych, np. wikliny, ratanu, drewna, bądź metalu. Zewnętrzne ogrodzenie ogródków powinno być wykonane z obsadzonych krzewami i kwiatami donic, których wygląd i gabaryty zostaną także szczegółowo określone.
  • Osłoną przed słońcem lub deszczem na terenie ogródków w ciągu deptaka będą mogły być wyłącznie parasole, które powinny być wielokątne, o średnicy nie większej niż 4,5 m. Na terenach wyznaczonych bezpośrednio przy elewacjach dopuszczalne będzie zastosowanie markiz. Oba rodzaje osłon powinny być w jednolitym kolorze (zbliżonym do RAL 1013) i nie powinny wystawać poza obręb ogródka więcej niż 10-15 cm.
  • Na terenie ogródków będą mogły być umieszczone rollbary oraz niskie lodówki wkomponowane w rollbar. Akcenty reklamowe sponsora i podmiotu prowadzącego ogródek będą mogły być umieszczane tylko na lambrekinach parasoli lub markiz oraz na meblach – przedsiębiorcy nie będą mogli poza obrębem ogródka wystawiać tablic, stojaków ani innych tego typu urządzeń do prezentacji menu lub asortymentu.
  • Prowadzący ogródek zobowiązani będą do utrzymania w nim oraz wokół niego ładu i porządku publicznego, w tym do zachowania ciszy nocnej w godzinach od 22:00 do 6:00. W tym czasie w ogródku nie będzie można odtwarzać jakiejkolwiek muzyki mechanicznej. Możliwe będzie prowadzenie w ogródku mini recitali, z zachowaniem powyższych zasad.

Wytyczne określać będą także sposób montażu ogródka. Jego ustawienie nie będzie mogło naruszać istniejącej nawierzchni. W wyjątkowych przypadkach, uwzględniając nachylenie powierzchni ulicy, dopuszczalne będzie zastosowanie estetycznych podestów, które jednak nie będą mogły być trwale mocowane do istniejącej nawierzchni, aby jej nie uszkodzić.

Dla potrzeb prowadzenia ogródków, przedsiębiorcy będą mieli możliwość korzystania z energii elektrycznej i wody, których przyłącza umieszczone są w słupach oświetleniowych na deptaku. Zasady w tym zakresie określone zostaną w umowie dzierżawy terenu.

Zainteresowani wydzierżawieniem terenu na ogródki letnie przedsiębiorcy będą musieli zapewnić swoim klientom możliwość korzystania z zaplecza sanitarnego (wykluczone będzie ustawianie sanitariatów przenośnych).

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj