Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik po raz 30. przyznaje nagrody w dziedzinie kultury. Do kogo trafią?

Facebook Twitter

Twórczość artystyczna, upowszechnianie sztuki i ochrony kultury- za te osiągnięcia w najbliższą w sobotę (26.11.) zostaną wręczone wyróżnienia. Wśród nominowanych są osoby zaangażowane w promowanie kultury i miasta.

teatr ziemi rybnickiej

Na przestrzeni lat uhonorowano już ponad 200 osób i zespołów. Nagrody odebrali między innymi: Krzysztof Popek, Aleksander Krupa czy Zenon Keller.

Na przestrzeni lat trafiły do 152 osób indywidualnych i 51 różnego rodzaju zespołów. Wśród laureatów indywidualnych znaleźli się m.in. tacy uznani twórcy i ludzie kultury jak: Krzysztof Popek, Aleksander Krupa, Zenon Keller, Ilona Kargul, Romana Kuczera, Kuba Więcek. Laureatami nagrody zostają związani z Rybnikiem artyści i osoby zaangażowane w propagowanie kultury i miasta, których szczególne osiągnięcia zasługują na uhonorowanie. Nagroda ma długą tradycję i jest przyznawana nieprzerwanie od 1992 r.

– wyjaśnia Julia Wójcik, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji i Kultury Urzędu Miasta Rybnika.

Ostatnie lata nie były łaskawe dla kultury, pandemia spowodowała, że w 2020 oraz 2021 roku prezydent miasta wręczał nagrody twórcom kultury podczas indywidualnych spotkań i bez udziału publiczności. W tym roku uroczystość wręczenia dorocznych nagród w obszarze kultury powraca do Teatru Ziemi Rybnickiej i nastąpi 26 listopada br. o godz. 17.00 bezpośrednio przed widowiskiem „Usłyszeć Taniec”.

„Usłyszeć taniec” to widowisko różnych form tańca: flamenco, stepu irlandzkiego, amerykańskiego, tańca współczesnego oraz muzyki ethnojazzowej granej na żywo. Barwny spektakl, w którym taniec stanowi integralną część muzyki, a muzyka – tańca. Różne kultury spotykają się w jednym miejscu, a tradycja i współczesność to synonimy. Projekt tworzą wybitni tancerze i muzycy, soliści widowisk w Europie i USA. Gośćmi specjalnymi będą: ukraińska tancerka, pochodząca z Charkowa Maria Lozova oraz saksofonista Grzech Piotrowski.

Sobotnia gala, podczas której poznamy wyróżnionych, odbędzie się w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Początek o godzinie 17.00.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024