Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ślubowanie na Ucznia Rzemiosła w Wodzisławiu. To przyszli mechanicy, piekarze i stolarze

Facebook Twitter

Za nami ślubowanie na Ucznia Rzemiosła w Wodzisławiu. W Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu słyszymy, że w tym roku mamy rekordową ilość uczniów w skali kraju bo to aż 285 osób!

Za nami ślubowanie na Ucznia Rzemiosła w Wodzisławiu

Jest ich najwięcej w kraju. Społeczność rzemieślnicza w regionie ma nowych członków. W Wodzisławskim Centrum Kultury odbyła się trzecia już Gala Ślubowania na Ucznia Rzemiosła. Nowy rocznik uczniów kształcić się będzie w kilku zawodach takich jak między innymi: stolarz, monter sieci i instalacji sanitarnych, mechanik pojazdów samochodowych, cukiernik, elektromechanik pojazdów samochodowych, fryzjer, elektryk, kucharz czy piekarz. Jak mówił starszy Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu, Jerzy Waltar – w tym roku mamy rekordową ilość uczniów w skali kraju bo to aż 285 osób.

Ślubowanie na Ucznia Rzemiosła w Wodzisławiu. Rekord wodzisławskiego Cechu

Jerzy Waltar: Przyszłych rzemieślników, adeptów sztuki rzemiosła. Rzemiosła, które patrząc w przekroju Polski zaczyna wymierać. Są tylko takie rzemiosła tradycyjne, regionalne. Natomiast u nas mamy bardzo szeroką galę rzemieślników, młodych adeptów, którzy chcą uczyć się zawodu, a jest ich na ślubowaniu 285 osób, młodych ludzi, którzy rozpoczynają naukę zawodu. Jesteśmy chyba najliczniejszym Cechem jeżeli chodzi o młodzież w Polsce. Ja się cieszę, zaczynamy to wznawiać, żeby te tradycje utrzymać, bo rzemiosło to tradycje. Tradycja to kultura, a kultura to…my.

Podczas gali uczniowie, w obecności swoich mistrzów, przedstawicieli szkół oraz zaproszonych gości złożyli ślubowanie na sztandar cechowy. Jakie zawody wybrali? Dlaczego? Posłuchajcie co mówią nam przyszli rzemieślnicy:

Będę mechanikiem, to moje marzenie od dziecka. Bardzo polubiłem starą motoryzację – od lat 30 do 90-tych.

Przyszli rzemieślnicy będą teraz uczyć się w szkołach w regionie, ale także treminować u swoich mistrzów i uczyć się zawodów. Kilku trafi do jednego z zakładów gastronomicznych w Wodzisławiu. Mówi Dariusz Achtelik z restauracji Ostrawa:

Dariusz Achtelik: Nasz zakład szkoli w trzech zawodach: kelner, kucharz i cukiernik. My co roku mamy około 20 uczniów szkolimy, także mamy przedział od pierwszej do trzeciej klasy. Natomiast nie udało się pozyskać ani jednego chłopaka czy dziewczyny w zawodzie kelner. W tym roku wypuściliśmy pięciu uczniów, którzy zdali egzaminy, w roku następnym to jest kolejna piątka. Jeśli chociaż połowa z nich zostanie w zawodzie, to już jest dobrze.

Ślubowanie na Ucznia Rzemiosła w Wodzisławiu z udziałem przedszkolaków

Dodajmy, że uroczystość w Wodzisławskim Centrum Kultury uświetniły występy małych tancerzy z przedszkola numer 19.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj