Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Słuchacze Radia 90 o maseczkach w autobusach

Facebook Twitter

Nasza słuchaczka apeluje: noście maseczki w autobusach. Mariola zwróciła się do Radia 90, aby apel poszedł dalej.

Fot. DanieTwal pixabay.com

Chciałam prosić was abyście mogli zaapelować do ludzi korzystających z komunikacji miejskiej o to, by nosili maseczki, a jak już noszą to żeby nosy były zakryte i aby podczas rozmowy telefonicznej nie ściągali maseczek

– tak pisze do Radia 90 Mariola, jeździ liniami z Boguszowic do centrum Rybnika i uważa, że jest to przykre, że ludzie nie szanują pracy innych osób…chodzi o medyków:

Jeśli ich zabraknie, to naprawdę będzie ciężko.

Mariola proponuje, aby kierowcy w autobusach od czasu do czasu dawali komunikaty o zakrywaniu ust i nosa bo maseczki na brodzie nie dają żadnego zabezpieczenia. O maseczkach w autobusach pisze też do Radia 90 Ireneusz, odnosi się do tego o czym na naszej antenie mówił szef Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku.

W nawiązaniu do wypowiedzi Pana Łukasza Kosobuckiego w Radiu 90, gdzie sugerował, że nie można kontrolować posiadania maseczki u pasażerów przez kierowców lub kontrolerów, bo ktoś może być alergikiem, astmatykiem lub posiadać inne choroby. Chciałbym zauważyć, że takie osoby powinny nosić przyłbice. Kto ochroni kierowcę autobusu, kontrolera lub przypadkowego pasażera przed osobą, która potencjalnie może być osobą zakażoną?

– pyta Ireneusz i tłumaczy, że sam jest zarówno alergikiem jak i astmatykiem i stara się tak wszystko zaplanować, żeby nie narażać innych osób na niebezpieczeństwo, ale także w taki sposób, aby nie utrudniać sobie normalnego funkcjonowania:

Zgadzam się, że w maseczce alergia jest odrobinę nasilona, ale przy przyłbicy ten problem nie występuję, a znacząco ograniczamy transmisję aerozolu śliny z naszych ust. Tłumaczenie wszystkich negatywnych zachowań szeroko rozumianą tolerancją i poszanowaniem praw zaczyna prowadzić do tego, że liczba zakażeń rośnie i będzie rosła. Przestańmy pozwalać na tego typu zachowania i egzekwujmy również obowiązki pasażerów, a nie tylko ich prawa. Zaprzestanie sprzedaży biletów było jak najbardziej słuszną decyzją, którą zdecydowanie trzeba pochwalić. Od 2006 roku w mieście funkcjonuje E-karta, więc brak możliwości zakupu biletu u kierowcy nie jest specjalnie uciążliwy, nawet dla starszych osób, które to z łatwością posługują się tym rozwiązaniem.

Ireneusz proponuje, by wzorem innych miast, Rybnik zorganizował wspólnie z policją masowe kontrole w autobusach.

Rybnicka komunikacja dla wielu była wzorem przez długie lata, może i w tej trudnej sytuacji to my powinniśmy dawać przykład, a nie pokazywać, że inne aspekty są dla nas ważniejsze od zdrowia i życia pasażerów, kierowców, kontrolerów.

Przypomnijmy: MZK od soboty (1.08.) wprowadził w swoich autobusach zasadę wejścia tylko przednimi drzwiami, po to, aby kierowca mógł skontrolować, czy pasażer stosuje się do nakazów sanitarnych. Zasada „pierwszych drzwi” nie obowiązuje osób niepełnosprawnych, starszych mających problemy z poruszaniem się oraz rodziców z dziećmi w wózkach.

Nowe regulacje mogą być także sposobem na gapowiczów. Ich identyfikacja będzie łatwiejsza.

– podało biuro prasowe MZK z Jastrzębia. We wtorek (4.08.) znów było rekordowo dużo nowych zakażeń w regionie, to 222 przypadki w województwie śląskim, 680 w całym kraju.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj