Śmiech to zdrowie i najlepsza forma rehabilitacji
Niczego nowego nie odkrywamy, ale warto o tym przypominać, bo dobry nastrój ma nieoceniony wpływ na nasze życie i nasze relacje z otoczeniem. Terapia śmiechem to najlepsza forma rehabilitacji. Dlatego zaproponowano ją uczniom Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu.
Warunkiem wstępu na zajęcia były dwa szerokie uśmiechy:
Inspiracją był oczywiście nasz figlarny kalendarz szkolny i moje doświadczenia z jogą śmiechu. Uczestniczyliśmy w takich warsztatach prowadzonych przez pana Piotra Bielskiego, który jest joginem śmiechu w Polsce i prowadzi zajęcia dla chętnych i ludzi, którzy chcą zostać instruktorami jogi śmiechu. Śmiać się możemy i uśmiechać wszyscy i tutaj nie ma żadnych granic i barier. (…)
– mówi Jolanta Kin, nauczycielka w wodzisławskim zespole szkół. Zajęcia dla uczniów prowadziła Katarzyna Bączkowska, joginka śmiechu:
Joga śmiechu pochodzi z Indii. To coś bardzo wyjątkowego. (…) To między innymi wypowiadanie słów, które naśladują śmiech, wesołych, radosnych. Joga śmiechu jest już w ponad 60 krajach. (…) To przede wszystkim oddychanie, do tego dołączony jest śmiech i klaskanie.
Korzyści zdrowotne są ogromne:
Przede wszystkim wydzielają się endorfiny, bardzo zdrowe, dobre dla naszego organizmu. One pobudzają organizm do pracy, pobudza się krążęnie, limfa, wszystkie narządy zostają dotlenione. Połączenie oddychania z ruchem, ze śmiechem daje takie walory zdrowotne. To niezwykle ważne właśnie także dla osób niepełnosprawnych, które mają mało ruchu, jednak troszkę mniej powietrza niż przeciętny człowiek, dlatego to takie ważne.
Co więcej: można ćwiczyć samodzielnie w domu:
Jest cały zestaw ćwiczeń, które można robić w domu, w pociągu. Praktycznie w każdym miejscu, gdzie jesteśmy. A najważniejsze jest, byśmy się uśmiechali do siebie nawzajem.
I na koniec rada od Katarzyny Bączkowskiej dla wszystkich: ciesz się życiem, spełniaj swoje marzenia, bądź sobą! W zajęciach jogi śmiechu uczestniczyła Monika Sokołowska.