StartWiadomości Wiadomości dnia

Śmiech to zdrowie i najlepsza forma rehabilitacji

Warunkiem wstępu na zajęcia były dwa szerokie uśmiechy:

Inspiracją był oczywiście nasz figlarny kalendarz szkolny i moje doświadczenia z jogą śmiechu. Uczestniczyliśmy w takich warsztatach prowadzonych przez pana Piotra Bielskiego, który jest joginem śmiechu w Polsce i prowadzi zajęcia dla chętnych i ludzi, którzy chcą zostać instruktorami jogi śmiechu. Śmiać się możemy i uśmiechać wszyscy i tutaj nie ma żadnych granic i barier. (…)

– mówi Jolanta Kin, nauczycielka w wodzisławskim zespole szkół. Zajęcia dla uczniów prowadziła Katarzyna Bączkowska, joginka śmiechu:

Joga śmiechu pochodzi z Indii. To coś bardzo wyjątkowego. (…) To między innymi wypowiadanie słów, które naśladują śmiech, wesołych, radosnych. Joga śmiechu jest już w ponad 60 krajach. (…) To przede wszystkim oddychanie, do tego dołączony jest śmiech i klaskanie.

Korzyści zdrowotne są ogromne:

Przede wszystkim wydzielają się endorfiny, bardzo zdrowe, dobre dla naszego organizmu. One pobudzają organizm do pracy, pobudza się krążęnie, limfa, wszystkie narządy zostają dotlenione. Połączenie oddychania z ruchem, ze śmiechem daje takie walory zdrowotne. To niezwykle ważne właśnie także dla osób niepełnosprawnych, które mają mało ruchu, jednak troszkę mniej powietrza niż przeciętny człowiek, dlatego to takie ważne.

Co więcej: można ćwiczyć samodzielnie w domu:

Jest cały zestaw ćwiczeń, które można robić w domu, w pociągu. Praktycznie w każdym miejscu, gdzie jesteśmy. A najważniejsze jest, byśmy się uśmiechali do siebie nawzajem.

I na koniec rada od Katarzyny Bączkowskiej dla wszystkich: ciesz się życiem, spełniaj swoje marzenia, bądź sobą! W zajęciach jogi śmiechu uczestniczyła Monika Sokołowska.

Zostaw komentarz