Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śmiertelne zimno. Jak pomóc osobie wychłodzonej?

Facebook Twitter

W październiku i listopadzie w naszym kraju z wychłodzenia zmarło 15 osób. A przecież prawdziwe mrozy dopiero się zaczęły. Jak pomóc osobie wychłodzonej? Przykład 2-letniego Adasia z Racławic, pokazuje, że można uratować nawet skrajnie wychłodzoną osobę.

Podstawowym, najwcześniejszym objawem wychłodzenia są dreszcze. Pojawia się tzw. gęsia skórka, skóra jest blada i zimna, wargi są sine a tętno i oddech przyspieszone. Stan, w jakim pojawia się znaczny spadek temperatury ciała połączony z zaburzeniem zdolności wytwarzania ciepła nazywa się hipotermią.

Wyróżnia się trzy stopnie hipotermii ze względu na głębokość obniżenia temperatury ciała:

– Lekki (temperatura ciała spada do 32-35 C), charakteryzujący się uczuciem marznięcia, skóra jest blada i zimna. Występują dreszcze i drżenie mięśni. Słabną ramiona i nogi, dołączają zawroty głowy, niepokój i dezorientacja.

– Średni (temperatura ciała spada do 30-32 C), w którym następuje stadium wyczerpania, objawy hipotermii lekkiej nasilają się. Dodatkowo pojawia się brak wrażliwości na bodźce i sztywnienie mięśni. Przechłodzony organizm dostaje skurczów mięśni, zachowuje się apatycznie i cierpi na zaburzenia świadomości, które powodują zobojętnienie na własny los (poszkodowany nie jest w stanie sobie pomóc).

– Ciężki (temperatura ciała spada poniżej 30 C) – człowiek jest w stanie bezwładności. Poszkodowany nie odczuwa bólu, zachowaniem przypomina osobę po spożyciu alkoholu. Jego mowa jest bełkotliwa i występuje upośledzenie koordynacji ruchowej. Puls jest słabo wyczuwalny a oddech wolny i płytki. Zanika reakcja źrenic na światło, co jest spowodowane niedotlenieniem mózgu. Poszkodowany ostatecznie traci przytomność.

Gdy zauważymy osobę z objawami wychłodzenia należy:

1. Sprawdź czy jest bezpiecznie.

2. Załóż rękawiczki.

3. Oceń stan ogólny poszkodowanego (sprawdź przytomność i oddech)

4. Wezwij pogotowie

5. Zabezpiecz poszkodowanego przed dalszym wychłodzeniem:

– gdy jest to możliwe przenieś lub zaprowadź poszkodowanego do ciepłego pomieszczenia , w innym przypadku staraj się znaleźć miejsce osłonięte od śniegu, wiatru i deszczu,

– jeżeli ubranie poszkodowanego jest mokre należy jak najszybciej je zdjąć bez zbędnego poruszania poszkodowanego (np. rozcinając je),

– w przypadku podejrzenia odmrożenia okolic uszów, nosa, rąk i stóp należy rozluźnić uciskające części garderoby, które ograniczają prawidłowe krążenie,

-poszkodowanego okryj kocem lub folią izotermiczną złotą stroną do góry, dodatkowo wskazane jest okrycie szyi i głowy co zmniejszy utratę ciepła.

6. Gdy poszkodowany jest przytomny możemy podać do picia gorące napoje (wskazane są z dużą zawartości cukru np. z sokiem malinowym). W żadnym przypadku nie podajemy alkoholu, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym potęguje oziębienie organizmu.

7. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń skóry zabezpiecz je suchym opatrunkiem.

8. W przypadku , gdy osoba poszkodowana jest nieprzytomna, a ma czynności życiowe ułóż ją w pozycji bezpiecznej, która zapewni swobodne oddychanie.

9. Stale kontroluj oddech poszkodowanego.

10. Kiedy dojdzie do zatrzymania oddechu i krążenia przystąp do resuscytacji krążeniowo – oddechowej, wezwij pogotowie ratunkowe.

W żadnym przypadku NIE WOLNO:

– pocierać stóp i rąk poszkodowanego, ponieważ możemy spowodować dodatkowe uszkodzenia skóry (nie wolno również nacierać śniegiem!);

– zostawić poszkodowanego samego;

– gwałtownie poruszać poszkodowanym, ponieważ może to doprowadzić do szybkiego przemieszczenia się schłodzonej krwi w kierunku serca;

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj