Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Spór zbiorowy w PGG ogłoszony po fiasku rozmów o podyżkach

Facebook Twitter

Do 26 listopada związkowcy dali czas realizacji żądań płacowych w PGG. Fiaskiem zakończyły się w środę (20.11.) rozmowy zarządu Polskiej Grupy Górniczej ze stroną społeczną w sprawie 12- procentowej podwyżki wynagrodzeń na 2020 rok oraz włączenie dodatku gwarantowanego do podstawy naliczania Barbórki i czternastej pensji za rok 2019.

W oświadczeniu, jakie wydał po rozmowach zarząd PGG, czytamy, że spełnienie postulatów strony społecznej oznaczałoby wzrost kosztów stałych spółki o ok. 610 mln zł w skali roku.

Oświadczenie PGG:

W dniu 20 listopada br., odbyło się spotkanie zarządu PGG ze związkami zawodowymi, na którym strona społeczna podtrzymała żądanie podwyżki wynagrodzeń na 2020 rok o 12 proc. oraz włączenie dodatku gwarantowanego do podstawy naliczania Barbórki i 14-tej pensji za rok 2019. Spełnienie postulatów strony społecznej oznaczałoby wzrost kosztów stałych Spółki o ok. 610 mln zł w skali roku.

Zarząd PGG uważa, że znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest negocjowanie podziału środków po wypracowaniu zysku, tak jak dotychczas to się działo. Spółka jest otwarta na rozmowy, jednak powinna ona uwzględniać realia ekonomiczne i trudne otoczenie rynkowe. Spółka koncentruje się na zapewnieniu bezpieczeństwa funkcjonowania kopalń i zabezpieczeniu środków na niezbędne inwestycje w kopalniach. Takie działanie jest konieczne dla prawidłowego funkcjonowania Polskiej Grupy Górniczej.

W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele 13 związków zawodowych, spośród ponad 140, jakie działają w PGG. Związkowcy wszczęli spór zbiorowy. Kopalnie z naszego regionu- Chwałowice, Jankowice, Marcel i Rydułtowy- przypomnijmy, działają w PGG w grupie KWK ROW.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj