Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Stres. Ważny temat w Radiu 90

Facebook Twitter

"Ciało i umysł" tak zatytułowana była konferencja, która w tym tygodniu odbyła się w Rybniku. Teatr Ziemi Rybnickiej pękał w szwach, bo temat jest bardzo aktualny a stres dotyka każdego począwszy: od najmłodszych po dorosłych.

Fot. hamedmehrnik \ pixabay.com

Jakim dokładnie zagadnieniom była poświęcona konferencja? Mówi, organizator spotkania, prezes Stowarzyszenia na rzecz Psychoprofilaktyki i Promocji Zdrowia Psychicznego Validus, Ewa Koper-Zając:

Mowa o stresie, a przede wszystkim o zaburzeniach psychosomatycznych czyli takich dolegliwościach, które mają podłoże psychiczne i które pojawiają się gdy nieodpowiednio dbamy o siebie, gdy ten stres nas przerasta.  Jest o czym rozmawiać. Udało nam się zaprosić czterech specjalistów, mamy lekarza psychiatrę, lekarz dermatolog, lekarz endokrynolog w sprawie wpływu hormonów na psychikę oraz psycholog, psychoterapeuta. Stres dotyczy każdego z nas, jest to z jednej strony coś nieodzownego, zawsze będziemy się stresować, natomiast ważne jest aby znaleźć równowagę, potrafić o siebie zadbać. Jak pokazuje życie nie zawsze jest to proste.

Dotyka każdego z nas, jest w naszym życiu obecny od najmłodszych lat i musimy sobie z nim radzić, raz wychodzi nam to lepiej, raz gorzej. Stres był tematem rozmowy reportera Radia 90 Roberta Krzyżaniaka z lekarzem psychiatrą, Marcinem Urbańskim. Stres pojawia się w każdej sytuacji, która dla nas jest trudna– słyszymy od specjalisty:

Kogo dotyka stres?

Może to być dziecko, które ma 8 lat, albo nawet i młodsze. Tak samo jak osoba po 80 roku życia. Oczywiście źródło tego stresu będzie inne, u dziecka małego może to być separacja z rodzicem, chwilowe oddalanie się, wyjazd za granicę rodzica w celach zarobkowych, zmiana środowiska szkolnego, przejście ze szkoły podstawowej do szkoły średniej czy na studia. A u człowieka dorosłego? To życie codzienne, problemy finansowe, problemy w związkach, rozstania a u osób starszych to również choroby, które się pojawiają w trakcie starzenia organizmu.

Radio 90: Jak sobie poradzić ze stresem?

Jest wiele metod, ale myślę, że ta podstawowa to samoświadomość tego, że będziemy poddawani sytuacjom stresowym i starać się temu przeciwdziałać. Ja zawsze powtarzam pacjentom, że bardzo ważny jest odpoczynek, bardzo ważna jest ta równowaga pomiędzy tym ile czasu spędzamy na problemach zawodowych, osobistych, ale też ile czasu powinniśmy poświęcać na ten odpoczynek, taki świadomy odpoczynek. Nie przy udziale różnych mediów, komputerów, telefonów, które nas bombardują informacjami i powodują, że ten mózg cały czas pracuje. Ale takie proste rzeczy jak przeczytanie książki czy relaksacyjna kąpiel, to potrafi zdziałać cuda.

Ile czasu powinniśmy poświęcić na odpoczynek, by złagodzić stres i jego objawy? Posłuchaj:

O stresie rozmawialiśmy z lekarzem psychiatrą, Marcinem Urbańskim. Rozmawiał Robert Krzyżaniak.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 marca 2021