Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Światowy Dzień Recyklingu. Żory rozdają dzisiaj woreczki wielorazowe

Facebook Twitter

Woreczki wielorazowego użytku z okazji Światowego Dnia Recyklingu. Przypada w poniedziałek (18.03.). W Żorach rozdawane będą 2 zestawy na warzywa, owoce lub pieczywo.

Światowy Dzień Recyklingu
fot. pixabay.com

Światowy Dzień Recyklingu obchodzimy 18 marca

Światowy Dzień Recyklingu pierwszy raz obchodzony był w 2018 roku, zaś jego inicjatorem było Global Recykling Foundation. Celem ustanowienia Dnia Recyklingu jest zachowanie sześciu podstawowych zasobów: wody, powietrza, węgla, ropy, gazu ziemnego i minerałów. W poniedziałek (18.03.) żorzanie będą mogli otrzymać woreczki w siedzibach administracji Spółdzielni Mieszkaniowej Nowa oraz Spółdzielni Mieszkaniowej w Żorach, a także w siedzibie Zarządu Budynków Miejskich w Żorach.

Każdy z nas może włączyć się w proces recyklingu już na etapie segregacji śmieci. Tą prostą zasadę słyszymy na każdym kroku. Od dziecka uczą nas tego w szkole, później temat ten widoczny jest w mediach społecznościowych i środkach masowego przekazu. Na czym on polega? Na najprostszych czynnościach – segregacji – plastik do żółtego, papier do niebieskiego, szkło do zielonego. Recykling to nic innego jak powtórne wykorzystanie odpadów, których wielu z nas uważa za zwykłe śmieci. Dzięki recyklingowi oszczędzamy nie tylko energię, ale przede wszystkim świat jest mniej zanieczyszczony, niektóre odpady można też powtórnie przetworzyć. Oznacza to, że nie wszystko musimy od razu wyrzucać.

Pamiętajmy, że recykling to codzienne decyzje, które stają się nawykami.

Najprostsze podejmowane decyzje w sprawie recyklingu:
1) do pracy, szkoły, na spacer zabieramy butelkę wielokrotnego użytku zamiast jednorazowej butelki na wodę,
2) na zakupy zabieramy materiałową torbę zamiast plastikowej,
3) nie kupujemy owoców i warzyw zapakowanych w plastik,
4) nie pakujemy owoców, warzyw czy pieczywa w jednorazowe woreczki foliowe tylko wybieramy woreczki wielorazowe – w ciągu jednego dnia możemy zaoszczędzić nawet kilogram odpadów. Czy to jest trudnie? Nie, tylko trzeba chcieć.

A w domu? Może mamy w domy jakiś przedmiot, który nadaje się do naprawy i któremu podarujemy drugie życie? A może wymieniasz kanapę, telewizor lub sprzęt AGD? Zamiast do śmietnika oddaj go w dobre ręce. Być może ktoś z Twoich bliskich lub sąsiadów przedłuży życie starszych produktów. Opcjonalnie skorzystaj z Internetu i portali, na których możesz wystawić za darmo lub odpłatnie dany przedmiot. W ten sposób nie wyląduje on na śmieciach i posłuży komuś przez pewien czas.

Każdy z nas decyduje o kondycji środowiska i każdy z nas ponosi odpowiedzialność za naszą przyszłość.

Zmniejszanie ilości powstających odpadów jest jednym z podstawowych celów idei zrównoważonego rozwoju i utrwalania prawidłowych wzorców proekologicznych i konsumenckich.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj