Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Świerkosz: „W tym roku szkolnym nauczyciele pracują więcej”

Facebook Twitter

"Przepraszamy rodziców za to, że ich dzieci kończą lekcje o godzinie 20:20, ale to nie nasza wina" - mówił w porannej rozmowie w Radio 90 Wojciech Świerkosz zastępca prezydenta Rybnika.

Wojciech Świerkosz zastępca prezydenta Rybnika

Jak już was informowaliśmy, taka sytuacja ma miejsce w Zespole Szkół Technicznych, gdzie z początkiem roku szkolnego uruchomiono 17 klas pierwszych.

Radio 90: Co pan może powiedzieć rodzicom tych uczniów klas pierwszych, którzy mówią jak to do 20.20? To wieczorowa szkoła?

Wojciech Świerkosz: Bardzo serdecznie przepraszam, ale niestety taką mamy rzeczywistość. Ta rzeczywistość wynika z rozwiązań ogólnopolskich, ministerialnych. Jest to pokłosie po reformie, która była. W klasach pierwszych i drugich szkół średnich mamy dzisiaj półtora rocznika uczniów. To po pierwsze. Jeżeli chodzi o Zespół Szkół Technicznych, to tu w szkołach średnich technicznych mamy podwójnie skomplikowaną sytuację, dlatego że nauczyciele, którzy prowadzą nauczanie w przedmiotach zawodowych, bardzo często są tak zwanymi specjalistami, czyli mogą przyjść do pracy dopiero po południu. Pojawiają się o godzinie 14, 15, 16 w szkole dopiero.

Lekcje kończące się w nocy to nie jedyny problem. Kolejnym jest brak nauczycieli. W rybnickich szkołach jest 18 wakatów. Byłoby ich więcej, gdyby nie fakt, że wielu nauczycieli pracuje w kilku szkołach.

Wojciech Świerkosz: Wszyscy nauczyciele, wszyscy dyrektorzy w Polsce radzą sobie na dzień dzisiejszy w ten sposób, że nauczyciele łączą pracę niejednokrotnie w dwóch albo w trzech szkołach, czasami na etacie, czasami powyżej etatu, czasami nawet na dwóch etatach. Mówiąc wprost, nauczyciele pracują więcej w tym roku szkolnym. To są najczęściej wakaty na stanowiskach psychologów. Natomiast jeżeli chodzi o pozostałe wakaty, zostały uzupełnione właśnie przez to, że nauczyciele z różnych szkół podejmują pracę również w innych jednostkach.

Porannego gościa Radia 90 Arkadiusz Żabka pytał również o to, dlaczego mimo zapowiedzi sprzed kilku miesięcy, nie udało się w czerwcu zakończyć budowy sali gimnastycznej w I LO w Rybniku, tak by we wrześniu uczniowie mogli z niej korzystać.

Radio 90: Co się wydarzyło i kiedy sala będzie oddana do użytku?

Wojciech Świerkosz:  Już niedługo. Proszę się nie niepokoić. Jest mowa o połowie października. Przerwa nie wynikała tylko i wyłącznie z uwagi na to, że wykonawca nie wywiązał się z terminów. Ta przerwa wynikała również z tego, że w trakcie prowadzenia tej inwestycji w czasie egzaminów maturalnych trudno było egzaminy przeprowadzić. Około połowy października. Zakładamy, że mniej więcej w okolicach 15 października sala będzie oddana do użytku.

Prezydenta Świerkosza pytaliśmy też o to, dlaczego w Rybniku nie udało się wzorem Wodzisławia Śląskiego wprowadzić lekcji przez cztery dni w tygodniu, by piątego prowadzić zajęcia projektowe. Szkoły podstawowe rezygnują również z dzwonków i myślą o rezygnacji z 45-minutowych lekcji.

Wojciech Świerkosz:  Gratuluję. Trzymamy kciuki. Zobaczymy, jakie będą wyniki i przyjrzymy się bardzo chętnie wynikom tej całej koncepcji. Wodzisław Śląski jest miastem innym, nie jest miastem na prawach powiatu. U nas skoncentrowaliśmy się przede wszystkim na naszym głównym problemie w tym roku, czyli na naborach do szkół średnich, czyli klas pierwszych.

Radio 90: Ale czy rybniccy uczniowie mogą doczekać się takiego formatu?

Wojciech Świerkosz: Rybniccy uczniowie będą mogli doczekać się takiego formatu, jeżeli wnioski płynące z realizacji strategii w mieście Wodzisław będą pozytywne.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z Wojciechem Świerkoszem zastępcą prezydenta Rybnika do zobaczenia TUTAJ

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023