Sztuka wraca do magicznego domu. „Ochorowiczówka” dostanie drugie życie
Trwają prace remontowe w wilii Juliana Ochorowicza w Wiśle. Budynek, który dawniej należał do ojca polskiej psychologii, pioniera hipnologii oraz prekursora radia i telewizji, w ostatnim czasie podupadł. W styczniu ubiegłego roku obiekt został zniszczony przez pożar.
Szacowany czas czytania: 00:56
Teraz ma szansę na drugie życie. Mówi Sebastian Chachołek, przewodniczący rady fundacji Polski Konwój Kultury:
„Ochorowiczówka” gościła Marię Konopnicką, Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza i Władysława Reymonta. To tu powstali „Chłopi”, „Faraon” i „Lalka”. Teraz powstanie pierwsze w Polsce i jedno z niewielu w Europie Muzeum Magicznego Realizmu:
Fundacja Polski Konwój Kultury pokazywała już magiczny realizm w różnych miejscach w kraju na wystawach czasowych. Ekspozycje cieszyły się dużym zainteresowaniem, podkreśla Marek Szeles, dyrektor fundacji:
Wystawie stałej towarzyszyć będą ekspozycje czasowe polskich twórców, zmieniające się co dwa miesiące. Prace w „Ochorowiczówce” trwają. Projekt zakłada dobudowę nowoczesnej bryły do istniejącej już części. Łącznie zaplanowano 600-700 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej. Punktem wyjścia było dla nas zdjęcie wilii z 1905 roku – mówi architekt Mateusz Górnik:
Koszt adaptacji budynku szacuje się na 2-3 miliony złotych. Otwarcie Muzeum Magicznego Realizmu planowane jest odbędzie się już na przełomie 2015 i 2016 roku. Mieszkańcy Wisły będą mogli zwiedzać muzeum bezpłatnie.