Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Miejski podwieczorek” na ścianie budynku… Nowy mural w Raciborzu [FOTO]

Facebook Twitter

Nowy mural w Raciborzu nawiązuje do przeszłości miasta. Ale nie mówi tylko o niej... To kolejny miejski mural autorstwa Ryszarda Paurowskiego. Zobacz, jak prezentuje się dzieło.

Nowy mural w Raciborzu

Nowy mural w Raciborzu – odsłonięty. Malowidło powstało na elewacji budynku przy ulicy Zborowej 4. To kolejny miejski mural autorstwa Ryszarda Paurowskiego. Dzieło zatytułowane „Miejski Podwieczorek” zawiera w sobie elementy nawiązujące do lat świetności przemysłów czekoladowego, cygarowego i winiarskiego, które przed laty wiodły prym w Raciborzu.

Mural jest utrzymany w stylistyce realistycznej. Malarskie podejście przełamuje czyste odzwierciedlenie idealnego zdjęcia, nadając mu swoisty charakter. „Miejski Podwieczorek” to uchwycenie zwyczaju tuż przed jego końcem. Młody gospodarz wraz z żoną i dzieckiem zapraszają starszego przyjaciela na podwieczorek w celu uczczenia dobrego rocznika wina. Spotkanie przy stole symbolizuje równość między pokoleniami. Stół jest metaforą osi czasu. Mimo, iż rodzimy się w różnych punktach, żyjemy na tej samej osi. Ważnym aspektem sceny jest wielowarstwowość pokoleniowa

– podkreśla Ryszard Paurowski.

Młodzi gospodarze na malowidle symbolizują teraźniejszość, ich przyjaciel – przeszłość, a dziecko – przyszłość.

Miejski Podwieczorek to rozbudowany projekt składający się z trzech etapów. Po pierwsze – głównym założeniem projektu było zebranie ludzi/mieszkańców-twórców kultury, osób prowadzących działalność jak i aktywnych uczestników życia w mieście. Drugi etap to było przygotowanie muralu, trzeci – to będzie otwarte spotkanie, na którym zostanie przedstawiony i omówiony proces powstania, sylwetki osób, które poświęciły swój czas i chęci dla projektu „Miejski Podwieczorek”. Spotkanie odbędzie się 10 maja w piątek o godzinie 18:45 w Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Stalmacha.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj