Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ta atrakcja jest dla każdego! Wycieczka kajakiem malowniczą rzeką Rudą [materiał partnera]

Facebook Twitter

Zwiedzaj Krainę Górnej Odry i wygraj spływ kajakowy. Każdy z nas może poczuć się jak łowca przygód i zdobywca polskich rzek. Nie trzeba w tym celu jechać nie wiadomo jak daleko, wystarczy wziąć udział w zabawie, a piękna, zakręcona rzeka Ruda będzie do naszej dyspozycji. To jak, płyniemy?

Fot. Subregion Zachodni

Spotkaliśmy się z Jackiem Kluczniokiem z grupy Aktywni Team, która wspólnie z grupą Pagajos zajmuje się spływami i realizują spływy kajakowe w ramach zabawy zorganizowanej przez Krainę Górnej Odry. Miejscem naszego spotkania był Halo!Rybnik, to właśnie tam powstała strefa relaksu Krainy górnej Odry. W urokliwym zaciszu na dziedzińcu tego miejsca można się zrelaksować i przy okazji dowiedzieć się więcej na temat nowej marki turystycznej, która prezentuje wiele atrakcji w naszym regionie, jakich wcześniej nie znaliśmy, albo o nich zapomnieliśmy.

Radio 90: Jacku, rzekę Rudę znasz jak własną kieszeń.

Jacek Kluczniok: Czujemy się takimi opiekunami rzeki Rudy i stoimy na straży tej rzeki. Pilnujemy różnych dziwnych wycieków wodnych, które czasem na rzece się pojawiają, dbamy przede wszystkim o czystość, więc to jest nasze społeczne działanie, które wykonujemy od 12 lat.

Radio 90: Rzeka Ruda przez te 12 lat też się zmieniła, dzisiaj jest już inną rzeką.

Jacek Kluczniok: Każda rzeka się zmienia praktycznie co roku. Po każdej zimie rzeka odkrywa nowe wydmy, nowe miejsca, nowe drzewa powalone, więc każda rzeka się zmienia. Ruda na pewno się zmieniła pod względem czystości. Kajakarze, którzy przyjeżdżają do nas z klubów kajakowych- korzystają z naszych usług czy pływają prywatnie – twierdzą, że jest to jedna z czystszych rzek w Polsce.

Radio 90: Dzisiaj rzeka Ruda jest atrakcją turystyczną, można wykorzystywać jej walory, spływając kajakiem po tej rzece.

Jacek Kluczniok: Od 12 lat rzeka Ruda słynie z turystyki kajakowej na Śląsku, podobnie jak nieopodal Mała Panew. Jest to bardzo malownicza i dzika rzeka. Do tej pory jest nieregulowana na tym swoim odcinku, na tych dwóch etapach i to jest jej nieodzowny walor.

Fot. Subregion Zachodni

Radio 90: Co szczególnego ma w sobie ta rzeka?

Jacek Kluczniok: Przede wszystkim to dzika przyroda. Śląsk kojarzony jest z tego, że jest czarnym Śląskiem, zanieczyszczonym, ale to nieprawda. Rzekę Rudą otaczają tereny zielone, jest ona też bardzo urozmaicona. Słynie też z tego, że jest jedną z najbardziej meandrujących rzek w Polsce. Taką rzeką też uchodzącą za meandrującą jest Drawa, natomiast Drawa jest dużo dłuższą rzeką i na dużo dłuższym odcinku ma porównywalną ilość meandrów co rzeka Ruda na dużo krótszym odcinku. Stąd jest to jej nieodzowna zaleta- strasznie kręci. (śmiech)

Radio 90: Spływając rzeką, możemy też na chwilę gdzieś się zatrzymać, zjeść coś, odpocząć i płynąć dalej.

Jacek Kluczniok: Jak najbardziej, przede wszystkim płynie przez bardzo atrakcyjną część Śląska, czyli przez Rudy Raciborskie gdzie są pocysterskie kompozycje, pałac cysterski, bazylika. Jest stacja kolejki wąskotorowej, więc to są niewątpliwe walory. W tej chwili pracujemy nad infrastrukturą nad rzeką Rudą i nie tylko, bo również nad rzeką Odrą. Jako Aktywni uczestniczyliśmy w audycie pięciu śląskich rzek. W ramach tego audytu w tej chwili są przygotowywane przewodniki kajakowe cyfrowe i papierowe. W zeszłym roku napisałem projekt w ramach budżetu obywatelskiego do Urzędu Marszałkowskiego o zrobienie infrastruktury. Otrzymaliśmy 143 tys. złotych na powstanie nowej przystani kajakowej w Paproci. Jest to nowy plan, który już właściwie się realizuje, powstaną trzy wiaty wypoczynkowe i będzie to największa atrakcja w Polsce i chyba jedyna tego typu, że będzie można wsiąść w kolejkę wąskotorową w Rudach dotrzeć do Paproci, wsiąść w kajak i wrócić z powrotem do Rud lub odwrotnie. Mam nadzieję, że ta atrakcja będzie zrealizowana do końca przyszłego roku.

Radio 90: Wspólnie z Krainą Górnej Odry proponujemy w tym roku szczególnie spływ kajakiem właśnie rzeką Rudą poprzez zabawę. Zabawę, w której może wziąć udział każdy.

Jacek Kluczniok: Jak najbardziej, Subregion Zachodni przygotował specjalne książeczki promocyjne atrakcji turystycznych w naszym subregionie. Wystarczy odwiedzić pięć dowolnych atrakcji turystycznych w naszym regionie i po zebraniu pięciu pieczątek z tych miejsc można skorzystać z darmowego spływu kajakowego na Rudzie lub na Odrze.

Radio 90: No właśnie jak to potem technicznie wygląda. Zebrałem pieczątki, chcę spłynąć kajakiem, co dalej mam zrobić?

Jacek Kluczniok: Mając wypełnioną książeczkę, zgłaszamy się do informacji turystycznej, gdzie pobieramy darmowy voucher. Otrzymując taki voucher, zgłaszamy się przez stronę internetową na www.aktywni.net.pl lub pagajos.pl. Tam jest formularz zgłoszeniowy i proponowane terminy spływów, zapisujemy się na taki spływ w uwadze, wpisując „voucher Krainy Górnej Odry”.

Radio 90: W momencie, kiedy chcemy wypożyczyć kajak, nadal jesteśmy objęci kompleksową opieką.

Jacek Kluczniok: My nie wypożyczamy kajaków, działamy jako kompleksowy organizator spływów od A do Z. Znaczy to dokładnie, że osoby, które nigdy nie siedziały w kajaku zostaną dobrze przeszkolone. Instruujemy z technik wiosłowania, skręcania, wsiadania i wysiadania z kajaka. Mówimy, co robić jak się kajak wywróci, bo takie sytuacje też się zdarzają. Szczegółowo to omawiamy na krótkim szkoleniu i przede wszystkim najważniejsza sprawa- z każdą grupą płyną instruktorzy. Jest instruktor prowadzący, jest instruktor kończący i pomiędzy także są dostępni instruktorzy, którzy pomagają i podpowiadają, jak należy pokonywać różnego rodzaju przeszkody czy jak należy po prostu manewrować kajakiem.

Radio 90: Każdy też kto będzie chciał popłynąć, będzie wyposażony w elementy bezpieczeństwa?

Jacek Kluczniok: Oczywiście, wyposażamy każdego w kamizelkę asekuracyjną, omawiamy, czym się różni kapok, który jest używany na żaglach, a czym kamizelka asekuracyjna, która jest używana np. w kajakarstwie. Omawiamy także elementy bezpieczeństwa, o których każdy powinien wiedzieć. Mówimy co robić, gdy zdarzą się wypadki losowe. Nie mówię tu o wypadkach w kajaku, bo te praktycznie się nie zdarzają, ale np. co zrobić, kiedy zasłabniemy, kiedy użądli nas osa a jesteśmy uczuleni. Uczymy jak przekazać dyspozytorowi pogotowia, gdzie my się w ogóle znajdujemy. To są ważne informacje, które mogą nam się przydać na całe życie.

Radio 90: Powiedziałeś, że wypadki w kajaku się praktycznie nie zdarzają, bo rzeka Ruda jest po prostu rzeką bezpieczną.

Jacek Kluczniok: Jak najbardziej, ten pierwszy etap, który my proponujemy dla turystów, jak najbardziej jest bezpieczny. Jest rzeką płytką, leniwą. Bardzo kręcącą, bardzo meandrującą, ale leniwą.

Radio 90: Śmiało możemy zabrać na taką przygodę nasze dzieci?

Jacek Kluczniok: Najmłodszy nasz uczestnik, który płynął z nami kajakiem, miał siedem miesięcy.

Fot. Subregion Zachodni

Radio 90: Do, kiedy potrwa ta wspólna zabawa z Krainą Górnej Odry?

Jacek Kluczniok: Miała potrwać do 15 września, ale mam informację, że zostanie przedłużona do końca sezonu kajakowego 2021. Jeżeli tylko warunki pogodowe będą dobre, będziemy realizować vouchery z zabawy.

Radio 90: Podkreślmy to jeszcze raz. Zabawa i realizacja vouchera jest zupełnie darmowa.

Jacek Kluczniok: Po zebraniu pieczątek konieczne jest pobranie vouchera, zgłoszenie do nas, po numerze vouchera całą zabawę realizujemy bezpłatnie.

Radio 90: Dziękuję za rozmowę i do zobaczenia na kajaku.

Jacek Kluczniok: Dziękuję i zapraszam na naszą rzekę Rudę, o którą dbamy cały rok.

Zasady zabawy są bardzo proste: wystarczy odebrać lub pobrać z Internetu książeczkę turysty, odwiedzić 5 atrakcji turystycznych lub 1 obiekt noclegowy na co najmniej jedną noc, zebrać pieczątki i odebrać voucher na spływ w jednym z punktów informacji turystycznej.

Co trzeba zrobić?

 • Odebrać lub pobrać książeczkę turysty (dostępna na stronie krainagornejodry.travel)
 • Zebrać pieczątki w wymienionych atrakcjach turystycznych lub jednym obiekcie noclegowym
 • Odebrać voucher w jednym z Punktów Informacji Turystycznej:
 • Regionalny Punkt Informacji Krainy Górnej Odry Halo! Rybnik (ul. Jana III Sobieskiego, 44-200 Rybnik),
 • Punkt Informacji Turystycznej na Zamku Piastowskim w Raciborzu (ul. Zamkowa 2, 47-400 Racibórz),
 • Punkt Informacji Turystycznej w Wodzisławiu Śląskim (ul. Styczyńskiego 2, 44-300 Wodzisław Śląski),
 • Punkt Informacji Turystycznej w Żorach (ul. Muzealna 1/2, 44-240 Żory).

Lista atrakcji, które biorą udział w akcji:

 1. Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach
 2. Park Linowy Stacyjkowo
 3. Zamek Piastowski w Raciborzu
 4. Muzeum Miejskie w Żorach
 5. Muzeum Ognia w Żorach
 6. FlyPark Radlin
 7. Rodzinny Park Rozrywki „Trzy Wzgórza”
 8. Wrotka Music Caffe Club
 9. Mobilna wypożyczalnia kajaków Pagajos
 10. Przystań Kajakowo-Rowerowa Aktywni
 11. Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu
 12. Centrum Sportów Wodnych BIG BLUE
 13. Kajakomania – spływy kajakowe Rudą
 14. Ośrodek rekreacyjny „Balaton”
 15. Twinpigs – Amerykański Park Rozrywki

…oraz wszystkie obiekty noclegowe na terenie Krainy!

Gdzie wykorzystać voucher?

 • Przystań Kajakowo-Rowerowa Aktywni, ul. ks. Emila Szramka 11, 44-292 Rybnik, www.aktywni.net.pl, tel. 692 458 188
 • Spływy kajakowe Pagajos, www.pagajos.pl, tel. 577 743 410

Więcej zdjęć rzeki Rudy:

Zdjęcia ze strefy relaksu Krainy Górnej Odry w Halo!Rybnik.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj