Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zapraszają na noc… Zamek w Raciborzu można będzie zwiedzać po zmroku

Facebook Twitter

Zamek w Raciborzu będzie można w najbliższy weekend zwiedzać pod osłoną nocy! Odwiedzającym udostępnione zostaną także poddane niedawno renowacji części zabytku.

Zamek w Raciborzu

Zamek w Raciborzu będzie można zwiedzać i to będzie nocne zwiedzanie. Atrakcja już jutro (12.04) o godzinie 20. Zwiedzanie domu książęcego połączone będzie z opowieściami o dawnej piastowskiej siedzibie. A przypomnijmy, tydzień temu zakończono remont słodowni. Powstała tam interaktywna i multimedialna ekspozycja opowiadająca dzieje Górnego Śląska i księstwa raciborskiego w czasach Piastów i Przemyślidów. Zbudowana w II połowie XIX w. słodownia, służąca niegdyś browarowi zamkowemu, całkowicie zmieniła swoje oblicze, turyści będą to mogli zobaczyć jeszcze w kwietniu. W budynku po remoncie są miejsca noclegowe, jakie powiat chce wykorzystywać np. przy wymianach partnerskich, jest też odnowione przyziemie z miejscem na restaurację, w jej wnętrzu zachowały się średniowieczne cegły.

Inwestycja w słodowni została zrealizowana przez Starostwo Powiatowe w ramach szerszego projektu, obejmującego również renowację wnętrz dom książęcego z przygotowaniem nowych wystaw, finansowanego z programu Polski Ład i budżetu powiatu. Łącznie wydano ponad 20 mln zł, pozyskując ponad 17 mln zł rządowej dotacji. To jedna z większych muzealnych inwestycji ostatnich lat w Polsce.

Nocne zwiedzanie zaczynamy o 20.00 w kaplicy pw. św. Tomasza Becketa, gdzie posłuchamy chorału gregoriańskiego, jaki brzmiał tu w średniowieczu. W odrestaurowanym domu książęcym zwiedzimy salę tronową, wystawy „Władcy mórz”, „Imperia i ich armie w XVI i XVII wieku”, „Dom von Ratibor” oraz ekspozycję średniowieczną.

Już po zmroku zakończymy w komnacie alchemika i czarownicy, a przy okazji zajrzymy w miejsce niedostępne na co dzień dla turystów. Jakie? To niespodzianka. W rolę przewodnika wcieli się Grzegorz Wawoczny, autor monografii zamku

– czytamy w zaproszeniu do zwiedzania.

Czas zwiedzania około 2 godziny. Limit miejsc 25. Warunkiem uczestnictwa jest wcześniejsze wykupienie biletu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2024