Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Tadeusz Chrószcz: Maszynę do zwijania asfaltu możemy wypożyczyć… Tyle się u nas zmieniło

Facebook Twitter

Tadeusz Chrószcz, po blisko 30 latach rządów w Marklowicach, zamienia fotel wójta gminy na stołek radnego powiatowego. - Zostawiam gminę z 19 milionami na inwestycje już rozpoczęte i 15 milionami w "gminnej skarpecie" - mówi.

Tadeusz Chrószcz

Rządzi nieprzerwanie Marklowicami od blisko 30 lat, wcześniej był wiceprezydentem Wodzisławia Śląskiego i jednym z inicjatorów reaktywowania gminy. Wójt Tadeusz Chrószcz, który został właśnie wybrany radnym powiatu wodzisławskiego, był dziś (11.04.) porannym gościem Radia 90.

Nasz gość z samorządem związany jest od 1990 roku. To dzięki niemu i grupie mieszkańców w 1995 roku Marklowice przestały być dzielnicą Wodzisławia Śląskiego i stały się ponownie samodzielną miejscowością:

Tadeusz Chrószcz: Był ogromny entuzjazm muszę powiedzieć to wprost. Po 1990 roku była taka chęć zaangażowania się mieszkańców, niewiarygodna chęć zaangażowania się. Mieszkańcy się bardzo angażowali we wszystkie przedsięwzięcia, jakie były organizowane i stąd to poczucie, to, że tworzy się coś nowego. Marklowice były w tamtym okresie bardzo zaniedbane, wszyscy to wiemy, już nie wspomnę o różnych dowcipach, które były. Teraz te dowcipy się odwracają trochę w nową stronę, ponieważ często mówię, że mamy maszynę do rolowania asfaltu, którą możemy również wypożyczyć, wydzierżawić, ponieważ zostało zrobione bardzo dużo.

Najważniejsze było wybudowanie sali gimnastycznej przy szkole podstawowej, dzięki niej mieszkańcy uwierzyli, że można coś zrobić. Stała się ona domem kultury i miejscem do ćwiczeń na lekcjach wf-u wspominał w Radio 90 Tadeusz Chrószcz. Potem pojawiły się kolejne duże inwestycje w gminie: nowoczesny urząd, przedszkole czy miejsce rekreacji Słoneczna Wyspa.

Dziś Marklowice są w bardzo dobrej kondycji finansowej. Nowy wójt który zostanie w II turze będzie miał praktycznie zerowe zadłużenie i sporo pieniędzy w gminnej skarbonce:

Tadeusz Chrószcz: Pozostało nam jeszcze na ten rok z kwoty pozyskanej ponad 23 mln z Polskiego Ładu do wykorzystania około 19,5 miliona. Te inwestycje są rozpoczęte. Jest fotowoltaika, jest ścieżka do zrobienia przy tak zwanej źródlanej oazie, szereg zadań drogowych, a jest wieża widokowa itd. Także 19 mln po tej stronie plus zostawiam około 15, dokładnie 14,8 miliona złotych w depozycie. Czyli jak gdyby taka skarpetka z wkładem 15 milionowy.

Poranny gość Radia 90 przeżył 11 wyborów samorządowych. 7 w Marklowicach, 3 w Wodzisławiu Śląskim i w minioną niedzielę wybory do Rady Powiatu. Przez wiele lat Tadeusz Chrószcz nie miał kontrkandydatów, nie drukował nawet plakatów wyborczych, a i tak wygrywał z ponad 90-procentowym poparciem. Dziś jak mówi do samorządu wchodzą coraz częściej partie polityczne i to nie jest dobre:

Tadeusz Chrószcz: Zmieniają się nie tylko w dużych miastach, kiedy polityka wchodzi coraz bardziej do samorządów. To, co obserwuję, to upolitycznienia w tych mniejszych samorządach i to troszeczkę martwi. Także ja myślę, że te konflikty od góry niejednokrotnie przenoszą się, nie wszędzie oczywiście, ale na mniejsze samorządy również.

Radio 90: Martwi pana frekwencja jako doświadczonego samorządowca?

Tadeusz Chrószcz: Martwi mnie chociaż w Marklowicach mieliśmy zawsze wysoką frekwencję i muszę tutaj powiedzieć pewną ciekawostkę: w tych ostatnich wyborach w Marklowicach frekwencja wynosiła ponad 63 procent.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z wójtem Tadeuszem Chrószczem do zobaczenia poniżej:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024