Teraz to egzaminatorzy WORD mogliby ustawiać się w kolejkach do zdających
Coraz mniej chętnych na zrobienie prawa jazdy. Koniec z kolejkami w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Powodów takiej sytuacji jest kilka. Po pierwsze jednak to nowe przepisy. Poza tym wciąż panuje duże zamieszanie, jeśli chodzi o bazy pytań. To działa zniechęcająco na kandydatów na kierowców.
Dziś zdanie egzaminu jest trudniejsze niż kiedykolwiek – zdradza w rozmowie z Arkadiuszem Żabką, Roman Bańczyk dyrektor WORD-u w Katowicach:
Myślę, że w tej chwili jest połowa tego, co było, ale to jest taki bardzo ogólny szacunek, dlatego też, że to zależy od tego, jaki egzamin, czy praktyczny czy teoretyczny i zależy w jakiej kategorii. Wcześniej zdawalność egzaminu teoretycznego wynosiła pomiędzy 80-90%, teraz kształtuje się gdzieś na wysokości 35-40% średnio. To 3,5 osoby na 10 chętnych, czyli mniej niż połowa.
Dlaczego egzamin jest trudniejszy? Bo baza pytań jest tajna – mówi dyrektor Bańczyk:
Kiedyś baza pytań była jawna, w każdej księgarni można było kupić przykładowe testy czy w internecie też dostępne były wszystkie pytania. Baza pytań była w granicach 400 pytań. Osoby po trzech minutach od wejścia na egzamin, wychodziły ze zdanym egzaminem i zerem błędem. Czy to było dobre? Nie wiem. W tej chwili pytania są generowane w czasie rzeczywistym, baza pytań jest niejawna i wymusza to uczenie się przepisów – to nie ulega wątpliwości.
Drugi powód coraz mniejszego zainteresowania zrobieniem prawa jazdy to niż demograficzny:
Musimy pamiętać, że jesteśmy w latach niżu. W 2003 roku była najniższa liczba urodzeń i cały czas krzywa była malejąca. Plus osiemnaście lat, czyli do 2012 będziemy mieli coraz to mniej 18-latków, czyli osób, które podchodzą do tej najbardziej popularnej kategorii B, czyli samochody osobowe.
Sytuacji nie ułatwia również bałagan prawny. Obecnie w Polsce są dwie bazy pytań. 20 WORD-ów z 49, pracuje na pytaniach dostarczonych przez Instytut Transportu Samochodowego, pozostałe ośrodki korzystają z bazy pytań dostarczanych przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Ministerstwo Transportu pracuje obecnie nad ujednoliceniem egzaminu. Mimo statystyk, na drogach wciąż jeździ wiele pojazdów z literką „L”. Czy to wielkie utrudnienie w ruchu drogowym? O to pytaliśmy kierowców w regionie:
Jak słychać, zdania są podzielone. Pamiętajmy, że każdy kierowca musiał przez to przejść, dlatego bądźmy wyrozumiali.