Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Tragedia w kopalni w Jaworznie. Nie żyje czterech górników [AKTUALIZACJA]

Facebook Twitter

Tragedia w kopalni w Jaworznie - Cztery osoby zginęły w wypadku w kopalni Sobieski - podał dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach. 500 metrów pod ziemią pękł rurociąg z wodą.

Tragedia w kopalni w Jaworznie

Tragedia w kopalni w Jaworznie. Zginęły 4 osoby, 2 przebywają w szpitalu

[AKTUALIZACJA GODZINA 23:50]

Informujemy, że akcja ratownicza została zakończona o godz. 20.35. Na powierzchnię przekazano ciała górników, w przypadku których lekarz potwierdził zgon. Łącznie w wypadku zginęły 4 osoby, wszyscy byli pracownikami ZG Sobieski. Dwie pozostałe osoby przebywają w szpitalu. Firma zapewnia opiekę psychologa pracownikom oraz rodzinom poszkodowanych

– poinformował dziennikarzy Marcin Maślak, rzecznik spółki.

Tragedia w kopalni w Jaworznie fot. www.tauron-wydobycie.pl

[PISALIŚMY WCZEŚNIEJ]

Tragedia w kopalni w Jaworznie: Tauron Wydobycie, czyli spółka która jest właścicielem zakładu górniczego w Jaworznie potwierdzony zgon jednego górnika w ZG Sobieski; z trzema nie ma kontaktu. Wcześniej dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach podał informację o czterech śmiertelnych ofiarach zdarzenia.

 Potwierdzamy zaistnienie wypadku zbiorowego na terenie ZG Sobieski – poziom 500 metrów. Zdarzenie miało miejsce ok. godz. 15.45. W wypadku uczestniczyło łącznie 6 osób, z czego 5 pracowników ZG Sobieski i jedna firmy zewnętrznej. Trzech pracowników zostało przewiezionych na powierzchnię. Dwaj poszkodowani zostali przetransportowani do szpitala. W przypadku trzeciego poszkodowanego stwierdzono zgon

– poinformował we wtorek wieczorem rzecznik Tauronu Wydobycie Marcin Maślak.

Jak informował rzecznik spółki: na miejscu zdarzenia pozostają pozostali trzej poszkodowani, z którymi nie ma kontaktu. Prowadzona jest akcja ratownicza. Firma zapewnia opiekę psychologa pracownikom oraz rodzinom poszkodowanym. Wcześniej dyspozytor Wyższego Urzędy Górniczego w Katowicach przekazał informację o wypadku, w którym uczestniczyli członkowie sześcioosobowej brygady oddziału wentylacji wyznaczonej do płukania rurociągu podsadzkowego w pochylni IX, w pokładzie 509 na poziomie 500.

W trakcie napełniania rurociągu wodą nastąpiło jego niekontrolowane rozerwanie, w wyniku czego na miejscu zginęły trzy osoby – według danych z godz.17.12. O 18.10 napłynęła informacja, że zmarła jeszcze czwarta osoba

– przekazał dyspozytor WUG potwierdzając jednocześnie prowadzenie w miejscu wypadku akcji ratowniczej.

Zakład Górniczy Sobieski należy do spółki Tauron Wydobycie. Od początku tego roku wyłącznym właścicielem spółki, skupiającej kopalnie Sobieski, Janina i Brzeszcze, jest Skarb Państwa.(PAP)

Zakład Górniczy Sobieski należy do spółki Tauron Wydobycie. Od początku tego roku wyłącznym właścicielem spółki, skupiającej kopalnie Sobieski, Janina i Brzeszcze, jest Skarb Państwa. Po wyjściu z grupy kapitałowej Taurona na mocy zwartego porozumienia górnicza firma utrzymała prawo do używania swojej nazwy – na razie do końca 2023 r.

We wtorek wieczorem rzecznik Tauronu Wydobycie Marcin Maślak zapowiedział wydanie jeszcze tego dnia komunikatu nt. zdarzenia.

Tauron Wydobycie jest trzecią pod względem wielkości wydobycia węgla górniczą spółką, po Polskiej Grupie Górniczej i Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Zatrudnia ponad 6,3 tys. osób w trzech zakładach górniczych: Sobieski, Janina i Brzeszcze.

/PAP/

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lutego 2024