Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Trzy osoby nie żyją. Prawdopodobnie zatruły się alkoholem metylowym

Facebook Twitter

Ciała pierwszej kobiety w jednym z domów przy ulicy Sobieskiego w Gołkowicach rodzina odkryła w miniony wtorek (25.12.). Dziś (27.12.) o poranku rodzina znalazła kolejne dwa ciała - kobiety i mężczyzny. Po wstępnych oględzinach policja ustaliła, że symptomy wskazują na zatrucie alkoholem metylowym.

Wstępne oględziny ciał osób znalezionych w jednym z domów przy ulicy Sobieskiego w Gołkowicach wskazują na zatrucie alkoholem metylowym. Pierwsza z kobiet zmarła w miniony wtorek (25.12.). Ciała dwóch kolejnych osób znaleziono dziś o poranku. Policja otrzymała informację o zdarzeniu od pogotowia ratunkowego.

Okazało się, że ofiary to 79-letnia kobieta i 52-letni mężczyzna. Wstępne oględziny wykluczyły działania osób trzecich. Natomiast najprawdopodobniej do zgonu doszło z powodu zatrucia alkoholem niewiadomego pochodzenia. Na miejscu zabezpieczono butelki po alkoholu. – powiedziała nam kom. Magdalena Wija z wodzisławskiej policji.

Policjanci pracują nad ustaleniem źródeł pochodzenia nielegalnego alkoholu. Wyjaśniają również okoliczności zgonu 57-letniej kobiety, którą znaleziono w tym samym domu w miniony wtorek.

W dniu dzisiejszym była to rodzina i sąsiedzi. Natomiast do jeszcze jednego zgonu doszło dzień wcześniej (25.12.). W tym samym domu ujawniono zwłoki 57-letniej kobiety, ale wtedy nie można było potwierdzić, że doszło do zatrucia alkoholem. Prokurator polecił wykonać sekcję zwłok i wtedy będziemy wiedzieli na pewno, co było przyczyną śmierci tych trzech osób. Aczkolwiek wszystko wskazuje na to, że kobiety i mężczyzna zatruli się alkoholem metylowym. – dodaje kom. Magdalena Wija.

Policja apeluje, by w żadnym wypadku nie spożywać alkoholu, którego pochodzenia nie znamy. To może skończyć się tragicznie. Zwłaszcza, że odróżnienie alkoholu etylowego od metylowego jest niemożliwe bez użycia specjalnych metod wykorzystywanych np. w laboratoriach.

Alkohol etylowy i alkohol metylowy nie różnią się ani smakiem, ani zapachem, ani wyglądem. Objawy zatrucia alkoholem metylowym pojawiają się późno po ośmiu do 24 godzin od spożycia. W pierwszej fazie nie ma więc żadnych różnic – tu jest pijany i tu jest pijany. Tylko ten pijany, który spożył alkohol etylowy po pewnym czasie trzeźwieje, a objawy ustępują. Natomiast po spożyciu alkoholu metylowego dochodzi do pogorszenia stanu ogólnego. – tłumaczy Rafał Woźnikowski, ordynator oddziału ratunkowego w rybnickim szpitalu.

A konsekwencje spożycia nawet niewielkich ilości alkoholu metylowego mogą skończyć się tragicznie.

Można stracić wzrok bądź pojawiają się bardzo silne zaburzenia wzroku, widzenia. Do tego mogą pojawić się silne bóle głowy, zaburzenia oddychania, dochodzi do depresji ośrodkowego układu nerwowego, uszkodzenia nerek i często niestety zgonu. – dodaje dr Woźnikowski.

Dlatego zawsze należy zwracać uwagę na to, jaki alkohol spożywamy – czy wiemy skąd pochodzi, gdzie został zakupiony. Niestety łatwo można się pomylić, ponieważ etykiety są dobrze podrabiane i przypominają oryginały.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022