Turniej Szermierczy Rybnik Cup 2020 za nami [WYNIKI]

Ponad 200 szpadzistek i szpadzistów stanęło na starcie jubileuszowego XX Międzynarodowego Turnieju Szermierczego Dziewcząt i Chłopców Rybnik Cup 2020. Zawody rozegrano w miniony weekend (19-20.12.) w hali w Boguszowicach.

O tytuły walczyli przedstawiciele blisko 50 klubów z Polski i Czech, a byłoby ich zapewne jeszcze więcej, jednak z powodu pandemii na organizatorów nałożono limit uczestników. Rywalizowano w trzech kategoriach wiekowych: zuchy, dzieci oraz młodzicy, czyli uczestnicy mieli od 6 do do 14 lat.

Wszystko odbywało się w ścisłym reżimie sanitarnym

– mówi Radiu 90 kierownik i trener sekcji szermierczej RMKS Rybnik, Krystian Fajkis:

Organizacja aktualnie tych zawodów wygląda zupełnie inaczej, te zawody są organizowane w określonym reżimie sanitarnym. Jest specjalny regulamin, który został opracowany przez Polski Związek Szermierczy, przede wszystkim ograniczenia są jeżeli chodzi o ilość zawodników, są zwiększone odległości pomiędzy planszami, jest strefa walk, do której nie może nawet trener wchodzić. Poza strefą walk zawodnicy muszą przebywać w maseczkach. Są punkty medyczne, gdzie jest sprawdzana temperatura wszystkich osób. Nie ma oczywiście widowni.

Na zawodach dobrze zaprezentowali się zawodnicy i zawodniczki naszych klubów.

W kategorii młodziczek zwyciężyła Laura Misiak z TS Górnika Radlin, wśród młodzików wygrał jej klubowy kolega Bartosz Wróblewski. Najlepiej z RMKS-u Rybnik zaprezentował się Miłosz Romanik, który w kategorii dzieci zajął drugie miejsce.

Pomimo pandemii, dzieci garną się do szermierki

– dodaje Krystian Fajkis:

Ilość klubów w Polsce cały czas rośnie. Aktualnie jest to około 130 klubów, które są rozrzucone po całej Polsce. My jesteśmy jednym z najlepszych klubów, jeżeli chodzi o szkolenie młodzieży, to również nakręca koniunkturę, że mamy dużo adeptów, którzy przychodzą i chcą rozpocząć treningi tej szermierki. Nie ukrywam, że w całej Polsce niestety pandemia zahamowała to wszystko. Część rodziców boi się wysyłać swoje pociechy na zajęcia, szczególnie w tych grupach młodszych, bo starsi zawodnicy już okrzepli, nie ma problemu. Czekamy aż to się skończy i będziemy mogli kontynuować tę pracę.

Za nami bardzo trudny i dziwny rok

Bardzo dziwny rok. My jesteśmy o tyle w dobrej sytuacji, że mamy obiekt MOSiRu, ale mamy swoją salę szermierczą. Jest wiele klubów, które mają sale przy szkołach i nie mają możliwości wejścia na te obiekty. My proces treningowy prowadzimy, z krótką przerwą wiosną. Szkolenie przebiega normalnie, startowaliśmy we wszystkich Mistrzostwach Polski. Z fantastycznym wynikiem, medal Mistrzostw Polski seniorek  wywalczyła Alicja Klasik. Jest w jej przypadku perspektywa ścieżki olimpijskiej, jeżeli będzie możliwość w Rybniku, bo słyszymy co się dzieje, nie wiadomo jak tu będzie ze sportem.

Sprawdź wyniki:

Zawody w Rybniku zakończyły tegoroczny sezon.

Najważniejsze przyszłoroczne imprezy do których przygotowywać się będą szermierze RMKS-u to Mistrzostwa Europy, które mają zostać rozegrane w kwietniu oraz Mistrzostwa Polski.