Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Rady do piątku (28.02.)

Facebook Twitter

Gdzie szukać pomocy? Dyżury pełnią nie tylko policjanci, ale także prokuratury, sądy, czy kancelarie adwokackie. Porady udzielane są bezpłatnie.

Jastrzębie, Rybnik, Żory. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego to miasta z naszego regionu, w których dochodzi do największej liczby przestępstw na 1000 mieszkańców. Choć Polacy czują się coraz bezpieczniejsi to i tak do zdarzeń drogowych czy gospodarczych, czy do przemocy w rodzinie dochodzi i dochodzić będzie. Do piątku (28.02.) trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.

Na mieszkańców potrzebujących porady czekają policjanci np. w komendzie w Wodzisławiu:

My jak co roku włączamy się w akcję, którą koordynuje Ministerstwo Sprawiedliwości i mamy do zaoferowanie mieszkańcom dyżury, które prowadzą policjanci dochodzeniowo- śledczy, zapraszamy tych mieszkańców, bo z punktu widzenia poprzednich lat, nie ma dużo chętnych, a to jedyna taka możliwość, można przyjść i porozmawiać z policjantem, to nic nie kosztuje, do niczego nie zobowiązuje, możemy dowiedzieć się jak złożyć takie zawiadomienie, czy je złożyć, jak będzie przebiegało postępowanie, policjant może również skierować do innych instytucji pomocowych, do innych specjalistów a także wskazać inne rozwiązania prawne.

Zgłosić można każde przestępstwo, choć mieszkańcy niechętnie pukają do drzwi komendy – mówi Marta Pydych, rzeczniczka komendy policji w Wodzisławiu:

Nie wszyscy mieszkańcy mają taką wiedzę, że taki tydzień trwa. Może jest też to strach, ale właśnie po to jest ten tydzień, że policjanci chcą pomóc, wytłumaczą, doradzą, wskażą kierunki rozwiązań (…).

Jeśli już ktoś decyduje się na rozmowę z policją, jakie przestępstwa zgłaszane są najczęściej?

Najczęściej są to sprawy rodzinne, nieporozumienia, jest to również przemoc, która towarzyszy w domach. Tutaj dzielnicowi podpowiadają jak w takiej sytuacji założyć ‚Niebieską kartę’, że jest nadzór dzielnicowego, że dzielnicowy przychodzi do domu, sprawdza jak sytuacja wygląda, więc zapraszamy do komendy, jeszcze do piątku do godziny 21.30.

W Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem dyżury pełnią nie tylko policjanci, ale także prokuratury, sądy, adwokatury. Porady udzielane są bezpłatnie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 maja 2020