Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ulica Ocicka w Raciborzu ma nowego zarządcę. Miasto planuje jej remont

Facebook Twitter

Oto przykład współpracy, która może wnieść wiele dobrego. Ulica Ocicka w Raciborzu zostanie wyremontowana. Będzie to możliwe między innymi dzięki uchwale rady powiatu raciborskiego.

Radni zgodzili się, by ulicą Ocicką zarządzało Miasto Racibórz, i to dzięki temu remont drogi nastąpi o wiele szybciej – mówi Radiu 90 starosta raciborski Adam Hajduk. Jak to możliwe?

Starosta Hajduk tłumaczy, że samorząd z „Programu odbudowy dróg lokalnych” może otrzymać dofinansowanie tylko na jedną drogę na rok. Powiat ma swój harmonogram zgłaszania planów remontowych, natomiast miastu bardzo zależało na ulicy Ocickiej.

Okazało się jednak, że Ocicką uda się wyremontować bez wprowadzania zmian w harmonogramach powiatu. Ponieważ miasto nie zgłasza żadnej swojej drogi, więc przejmuje naszą drogę, żeby ją zgłosić do tego programu i wykonać jako swoją – wyjaśnia starosta Hajduk.

W ramach prac na kilkusetmetrowym odcinku ulicy Ocickiej powstaną nowe chodniki i ścieżka rowerowa, położona zostanie też nowa nawierzchnia. Koszt remontu odcinka od skrzyżowania z ulicą Jana Pawła II do skrzyżowania z ulicą Koszalińską to ponad 2 miliony złotych.

50% tej kwoty pochodzić będzie z programu odbudowy dróg lokalnych, drugą połową kosztów podzielą się po równo magistrat i starostwo.

Jak dodaje starosta Hajduk, powiat nie rezygnuje ze środków możliwych do pozyskania w ramach wspomnianego programu, kolejną zgłoszoną do niego ulicą ma być droga z Kornicy do Makowa.

Myśmy już raz zgłaszali tą drogę, były takie środki na przygotowanie dróg do stref gospodarczych, (…) ale te pieniądze były przeznaczone na budowę nowych, a nie remontowanie już istniejących, dlatego tam nie dostaliśmy dofinansowania i teraz zgłaszamy do Programu odbudowy dróg lokalnych – mówi starosta Hajduk.

Na razie nie wiadomo, kiedy te środki zostaną przyznane.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 marca 2023