StartWiadomości Wiadomości dnia

W Rybniku najgroźniejsza Ruda…

Jak jednak podkreślają strażacy, którzy od kilku dni monitorują tamten rejon, jest coraz lepiej. Mówi Michał Sikora dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej w rybnickiej straży pożarnej:

W tej chwili cały czas monitorujemy stan wody. W tej chwili zaczęła opadać. Prognozy pogody są przede wszystkim optymistyczne. Na kilku posesjach pojawiła się woda. (…)

Wiele budynków przy ulicy Partyzantów zbudowanych jest zaledwie kilka metrów od koryta rzeki. Niektóre z nich zalewane są podczas każdej większej ulewy. Z pełnomocnikiem prezydenta Rybnika do spraw dróg i gospodarki komunalnej Januszem Koperem rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Radio 90: To jest takie newralgiczne miejsce w Rybniku, bo pamiętamy, że kilka lat temu właśnie tu były podtopienia…

Tak, tu jest najniżej. Tutaj rzeka ma możliwość rozlania, natomiast te zabezpieczenia, które są zrobione wystarczająco chronią. Jesteśmy zdziwieni, że niektórzy zaczynają się tu budować. (…)

Mieszkańcy jednak nie myślą o przeprowadzce, tu się dobrze żyje mówią naszemu reporterowi. Sami przychodzą w okolice rzeki i mierzą jej poziom:

Radio 90: Pan dokonuje tu pomiarów…

Dzisiaj ubyło 17 centymetrów, był strach, często zalewa, bo źle jest zrobiony staw. Ale nie dziwi mnie, że ludzie się tu budują, bo tu się dobrze mieszka. (…)

Podkreślmy, że poziom wody na rzece Rudzie, choć przekracza stan alarmowy to systematycznie opada.

Zostaw komentarz