Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„W świecie zmysłów”. Wystawa w rybnickim muzeum. Widziałeś? [FOTO]

Facebook Twitter

Czy nasze zmysły są doskonałe? Możliwości, ale i ograniczenia naszego organizmu możemy poznać odwiedzając Muzeum w Rybniku.

Czynna jest tam wystawa „W świecie zmysłów”, gdzie każdy może doświadczyć jak działają: słuch, węch, dotyk i wzrok.

Anna Grabowska – Rogus: Wystawa składa się z kilku części. W pierwszej są objaśnione reakcje naszego organizmu, tego jak reagujemy na wybrane bodźce. Jest przedstawiona budowa naszego oka, ucha, można sprawdzić jak będzie działać nasz zmysł dotyku czy węchu. Druga część ma nam udowodnić, że ludzki organizm to urządzenie typu stereo. W ostatniej, chyba najbardziej interesującej, zaprezentowana zostanie iluzja optyczna i akustyczna która ma nam udowodnić, że nasz mózg potrafi nas także oszukiwać. Prezentowane eksperymenty są powiązane ze współdziałaniem naszych zmysłów.

– mówi Anna Grabowska – Rogus, kustorz Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku. To wystawa w czasie, której można, a wręcz powinno się dotykać eksponatów:

Anna Grabowska – Rogus: Tak. Zupełnie inaczej niż w naszej stałej przestrzeni wystawienniczej, gdzie zazwyczaj stoją gabloty, muzealia są odgrodzone od widza i ta naprawdę operujemy jednym zmysłem: wzrokiem. Tutaj wskazane czy nawet obligatoryjne jest użyć wszystkich naszych narządów zmysłów: dotyku, węchu, słuchu, wzroku. Zobacz, dotknij, posłuchaj, powąchaj.

"W świecie zmysłów". Nowa wystawa w rybnickim muzeum

Anna Grabowska – Rogus, kustorz Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku

Eksponaty pochodzą z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

W trakcie jej zwiedzania angażowane są prawie wszystkie zmysły

– przekonuje dr Maciej Kluza, autor wystawy.

Maciej Kluza: Najwięcej eksperymentów będzie dotyczyło zmysłu wzroku, co ma swoje uzasadnienie, bo zmysł wzroku w przypadku naszego gatunku jest tym, który dostarcza najwięcej informacji, jest zmysłem najważniejszym. Ale mamy też kilka eksperymentów dotyczących dźwięków, gdzie możemy się zastanowić nad tym, jak słyszymy, oraz eksperymenty dotyczące zmysłu dotyku i węchu. Nasze zmysły może nie są doskonałe, ale doskonale pozwalają nam funkcjonować w otaczającym nas świecie.

W porównaniu z niektórymi zwierzętami posiadamy np. zdecydowanie słabszy węch, nie potrafimy widzieć w podczerwieni i w nadfiolecie, nie potrafimy wykrywać kierunku ziemskiego pola magnetycznego, jak czynią to ptaki:

Maciej Kluza: Są pewne ograniczenia naszych zmysłów. Np. w przypadku zmysłu wzroku gdybyśmy mieli przeanalizować całą informację, która dociera z otoczenia i całą przesłać do mózgu to po prostu byłoby tego troszeczkę za dużo. Zanim sygnał przez układ nerwowy trafi do mózgu, następują pewne uproszczenia w tym co rejestruje zmysł wzroku, a te uproszczenia sprawiają, że czasem to co widzimy nie jest dokładnie tym czym w rzeczywistości i stąd się biorą iluzje optyczne. I mamy tu taką część wystawy, którą nazwaliśmy „Oszukać zmysły”, gdzie chcemy pokazać różne przykłady tego, że nasze oczy czasem kłamią.

"W świecie zmysłów". Nowa wystawa w rybnickim muzeum

dr Maciej Kluza, autor wystawy

Kolejny przykład eksperymentu? Dziwne pianino:

Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku w centrum zainteresowania w ostatnim czasie stawia właśnie człowieka

– mówi dyrektor muzeum, Wojciech Dominiak.

Wojciech Dominiak: Muzea są świątynią sztuki, ale są też świątynią, w której przebywa człowiek. A istotę człowieczeństwa należy rozpatrywać holistycznie, a człowiek jest twórcą wszystkiego, co nas otacza: nie tylko wrażeń artystycznych czy estetycznych, ale też tego co jest naszą codziennością, czego doświadczamy. I człowiek jest zawsze w centrum. A wystawa ma na celu nam uzmysłowić, w jaki sposób nasze zmysły działają, w jaki sposób nasze receptory, które są odpowiedzialne za przyjmowanie pewnych bodźców zewnętrznych kodują i dekodują pewne obrazy w naszym mózgu. I to wszystko powoduje, że to co jest naszą codziennością, nad czym się nie zastanawiamy – tu możemy doświadczyć, możemy zrozumieć jego istotę i genezę tego procesu.

Wystawa zainteresuje osoby w wieku od 5 do 105 lat. Jako pierwsi zwiedzili ja uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Rybnika:

– usłyszała Monika Sokołowska.

Wystawa „W świecie zmysłów” będzie czynna w Rybniku do 27 sierpnia

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj