Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kolędowanie z Radiem 90: „White Christmas” w wykonaniu Stowarzyszenia Orkiestra KWK Jas-Mos [WIDEO]

Facebook Twitter

Na jastrzębskim deptaku Orkiestra KWK Jas-Mos zagrała jedną z najbardziej popularnych i znanych piosenek popkultury anglosaskiej, rokrocznie przypominanej w czasie świąt Bożego Narodzenia- „White Christmas”.

White Christmas

„White Christmas”w wykonaniu Stowarzyszenia Orkiestra KWK Jas-Mos:

„White Christmas”. Historia utworu

„White Christmas” – jedna z najbardziej rozpoznawalnych piosenek świątecznych, autorstwa Irvinga Berlina, zadebiutowała na świecie w 1941 roku. Pierwotnie wykonywana przez Binga Crosby’ego i Marthę Mears w filmie „Gospoda świąteczna” (1942), utwór ten zyskał niebywałą popularność i do dziś jest jednym z najważniejszych symboli świąt Bożego Narodzenia w kulturze anglosaskiej.

Piosenka „White Christmas” jest tak powszechnie znana, że niemal każdy anglojęzyczny artysta, który wydaje album ze świątecznymi utworami, zamieszcza na nim tę piosenkę. Wielu polskich wykonawców również nagrało swoje wersje tej piosenki, a jednym z nich jest Krzysztof Krawczyk, który w 1995 roku nagrał polskojęzyczną wersję utworu pod tytułem „Białe Boże Narodzenie”.

Historia utworu „White Christmas” jest równie fascynująca jak jego popularność. Piosenka została napisana przez Irvinga Berlina, kompozytora i tekściarza rosyjsko-żydowskiego pochodzenia. Berlin był jednym z najważniejszych twórców muzyki popularnej XX wieku, a „White Christmas” jest jednym z jego najbardziej znanych utworów.

Światowa premiera „White Christmas” miała miejsce 25 grudnia 1941 roku, podczas cotygodniowego programu Binga Crosby’ego w radiu NBC – The Kraft Music Hall. Od tamtej pory, utwór ten stał się nieodłącznym elementem świątecznej atmosfery, przypominając nam o magii i cieple Bożego Narodzenia.

Kolędowanie z Radiem 90 – posłuchaj innych kolęd

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj