Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wiosna w Beskidach: zakwitł wawrzynek wilczełyko

Facebook Twitter

Wiosna w Beskidach pojawiła się w tym roku nieco wcześniej niż zazwyczaj. Przyrodnicy podkreślają jednak, że nie oznacza to iż na śnieg już nie spadnie w górach w ogóle...

brak paragonów

Wiosna w Beskidach – a przynajmniej jej pierwsze oznaki. W górach zakwitł wawrzynek wilczełyko, co – zdaniem przyrodników –  może świadczyć o szybszym nadejściu wiosny niż zazwyczaj. Jak zauważają jednak przyrodnicy w rozmowie z PAP, nadal istnieje ryzyko spadku śniegu, który może przynieść spustoszenia w budzącej się przyrodzie.

W niższych partiach Beskidów panują już wiosenne warunki, natomiast w wyższych rejonach Babiej Góry zima wciąż się trzyma. Gruba warstwa śniegu pokrywa tereny powyżej 1150 m npm, osiągając nawet 140 cm na szczytowych partiach. Babiogórski Park Narodowy, który obejmuje okolice najwyższej góry Beskidów, Babiej Góry, przyciąga turystów nie tylko ze względu na piękną przyrodę, ale także jako światowy rezerwat biosfery uznany przez UNESCO.

Wawrzynek wilczełyko, który kwitnie na pędach bez liści, rozpoczął swoje kwitnienie od marca, ale zdarza się także, że zakwita już w lutym. To kolejny znak zbliżającej się wiosny w Beskidach.

/PAP/

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj