Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Warunki w Beskidach: Wzrosło zagrożenie lawinowe na Babiej Górze

Facebook Twitter

Warunki w Beskidach są zróżnicowane - w miejscach, gdzie nie ma już śniegu na szlakach idzie się dość przyjemnie, ale z kolei na Babiej Górze wzrosło zagrożenie lawinowe.

gopr beskidy
fot. FB/GOPR Beskidy

Warunki w Beskidach pogarszają się. Zwiększone zagrożenie lawinowe na Babiej Górze

Na Babiej Górze w Beskidach wzrosło zagrożenie lawinowe, które dotychczas było klasyfikowane na najniższym, pierwszym stopniu. Obecnie Goprowcy informują, że zagrożenie jest umiarkowane, występujące głównie na bardzo stromych stokach oraz w miejscach zwiększonego nagromadzenia śniegu pod wpływem wiatru, przede wszystkim po północnej stronie masywu.

W partiach szczytowych Babiej Góry grubość pokrywy śnieżnej sięga około 140 cm, z większymi ilościami śniegu na nawianych obszarach. Stała pokrywa śniegu zaczyna się już od wysokości 1150 m n.p.m.

Ratownicy przekazują, że wyzwolenie lawiny jest możliwe głównie przy dużym dodatkowym obciążeniu, szczególnie na stromych stokach. Natomiast samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne. Poruszanie się w tych warunkach wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego doboru trasy oraz zachowania podstawowych środków bezpieczeństwa na stromych stokach.

Skala zagrożenia lawinowego jest pięciostopniowa, z rosnącym stopniem zagrożenia. W przypadku wypadku można skontaktować się z GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer alarmowy: 985 lub 601 100 300. Warto zachować ostrożność i przestrzegać zaleceń ratowników, aby uniknąć niebezpieczeństwa w górach.

/PAP/

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj