Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wodzisław Śląski: Wystawa ku pamięci Franciszka Matuszczyka. 100 lat po zagadkowej śmierci [FOTO]

Facebook Twitter

Jego imię nosi jedna z najważniejszych tras przebiegających przez Wodzisław Śląski. Mija 100 lat od zagadkowej śmieci Franciszka Matuszczyka. Muzeum zorganizowało wystawę poświęconą tej ważnej dla miasta postaci.

Wystawa poświęcona Franciszkowi Matuszczykowi w Wodzisławiu Śląskim

Franciszek Matuszczyk

Z wykształcenia był doktorem prawa, w czasie studiów zaangażowanym w działalność konspiracyjną w Związku Młodzieży Polskiej „Zet” we Wrocławiu. Potem pełnił funkcję szefa Biura Prezydialnego Polskiego Komitetu Plebiscytowego dla Górnego Śląska, które miało swą siedzibą w Bytomiu oraz przez jakiś czas był osobistym sekretarzem Wojciech Korfantego. Zdecydował o wydaniu kilkaset sztuk broni jednemu z powstańczych oddziałów w Sosnowcu. Przekonał Alfonsa Zgrzebnioka, dowódcę Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, by ten wydał broń powstańcom na Górnym Śląsku. W nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 roku doszło do wybuchu walk. Po upadku powstania był zmuszony wyjechać, udał się do Poznania. Wrócił jednak do Rybnika, w 1921 roku nadzorował przebieg plebiscytu na ziemi rybnicko-wodzisławskiej. Po wybuchu III powstania Matuszczykowi zaproponowano stanowisko starosty rybnickiego oraz kierownictwo sądownictwa na terenach objętych przez grupę „Południe”. On jednak odmówił i ponownie udał się do Poznania. Zmarł 19 sierpnia 1921 roku, w wieku 32 lat. Okoliczności jego śmierci są wciąż owiane tajemnicą. Rodzina podejrzewała, że mógł zostać zamordowany.

Tego wszystkiego można dowiedzieć się z wystawy, jaka wisi w galerii przy wodzisławskim rynku.

Zobacz zdjęcia:

O życiu Franciszka Matuszczyka można też przeczytać w publikacji wydanej przez tamtejsze muzeum pt. „Zapomniany bohater Franciszek Matuszczyk”, której autorami są Kinga Kłosińska i Sławomir Kulpa.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj