Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wojna o symbole Rybnika: Rozważamy podjęcie kroków prawnych

Facebook Twitter

"Rozważamy podjęcie kroków prawnych"- mówią w Urzędzie Miasta w Rybniku o symbolach Kamiennej Góry. Jak przekonują rybniccy urzędnicy, miasto na Dolnym Śląsku zaczęło używać identycznych symboli jak Rybnik.

Chodzi o System Identyfikacji Wizualnej, w maju 2018 roku, po 11 latach Rybnik zmienił logo, zamiast kilku kolorowych szczupaków, pojawił się jeden nawiązujący do rybnickiego herbu. Motywem przewodnim całego systemu, są zaś postacie z witraży z sali posiedzeń Rady Miasta, możecie je kojarzyć z miejskich autobusów.

Tymczasem projekt systemu identyfikacji wizualnej miasta Kamienna Góra jest wzorowany na SIW miasta Rybnik, urzędnicy mówią wprost „kropka w kropkę”.

Robert Cebula, naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta w Rybniku podkreśla, ze nikt z Kamiennej Góry nie kontaktował się z miastem:

Bardzo się cieszymy, że rybnicki System Identyfikacji Wizualnej stał się dla wielu miast wzorem, jednak dobre maniery i etyka mówią o tym, by naśladować, a nie kopiować.

Prace nad rybnickim SIW trwały od października 2017 do maja 2018. Składały się z IV etapów, a koszt przedsięwzięcia to 137 760 zł brutto.

Dobrze podglądać udane rozwiązania, ale nie trzeba ich od razu tak wprost kopiować, miasta jednak powinny się czymś wyróżniać. W przypadku Rybnika prace nad nową identyfikacją wizualną trwały prawie rok, to efekt wielu spotkań, dyskusji, zaangażowania licznych osób, zarówno po stronie Studia jak i Miasta. Owocem jest rybnicki System Identyfikacji Wizualnej, który jest już od ponad dwóch lat sukcesywnie wdrażany i nagradzany .

– mówi Marcin Wolny ze Studia Otwartego.

Urzędnicy zastanawiają się co zrobić, bo ich koledzy z Dolnego Ślaska nie widzą problemu.

Aktualnie prawnicy miasta analizują całą sprawę. To nie tylko kwestia wydanych przez Miasto pieniędzy, ale też szacunku dla pracy projektantów.

– kończy Agnieszka Skupień, rzeczniczka magistratu z Rybnika.

SIW to zbiór wytycznych, regulujących użycie miejskiej symboliki i porządkujący powstawanie miejskich materiałów – informacyjnych, promocyjnych i urzędowych. Został stworzony po to, by Miasto mogło się wyróżniać na tle innych miast, a jednocześnie prowadzić spójną komunikację miejskich jednostek i instytucji. Identyfikacja wizualna to nie tylko znak i systematyzacja jego użycia, ale również odpowiednio używana kolorystyka, liternictwo i materiał ilustracyjny.

Rybnik przygotował prezentację zdjęć, na których widać podobieństwo:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022