Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Współpraca transgraniczna kwitnie. Godów chętnie działa wraz z sąsiadami z Czech

Facebook Twitter

Współpraca transgraniczna pomiędzy gminą Godów, a sąsiadami z Czech przebiega bez zakłóceń. Właśnie podpisano umowę na kolejny rok.

Współpraca transgraniczna Godów-Czechy

Współpraca transgraniczna ma się znakomicie. I dobrze! Bo korzystają na niej mieszkańcy: od tych najmłodszych do tych najstarszych. Gmina Godów podpisała porozumienie na kolejny rok wspólnego działania z sąsiadami zza południowej granicy, gminę Petrovice u Karvine. Szykuje się rok pełen wydarzeń zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie – zapowiada Mariusz Adamczyk, wójt gminy Godów:

Mariusz Adamczyk: W tej chwili takim flagowym projektem jest Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego. 18-19 maja – już dzisiaj zapraszam, wiele atrakcji będzie na terenie naszej gminy, przy boisku sportowym w Godowie. Czesi – oczywiście Gastro Festiwal – czyli potrawy kulinarne i z Polski i z Czech. Na torze motocrossowym w Jastrzębiu – bardzo dużo różnych, bardzo fajnych imprez towarzyszących, także zapraszamy. Będzie można bezpłatnie zwiedzić Muzeum w Karwinie, oczywiście będą zbierane pieczątki i to będzie uprawniało do korzystania z wszystkich atrakcji.

W tej chwili obie partnerskie samorządy piszą projekt na wspólne wyjazdy kół emerytów i rencistów, strażaków oraz dla szkół:

Mariusz Adamczyk: W zasadzie na każdym polu społecznym współpracujemy. Są organizowane rajdy rowerowe – każdy rajd to jest ponad 100-200 osób, które korzystają i to nie tylko na terenie gminy Godów, czy na Żelaznym Szlaku Rowerowym, ale również są to wycieczki organizowane w inne tereny wspólnie z udziałem partnerów z Czech i Polski. Kluby sportowe spotykają się, grają, zawody pożarnicze, przyjaźnie się zawiązały mimo zamknięcia przejścia granicznego w Skrbeńsku, granice mamy dalej otwarte, możemy pieszo przekraczać wszędzie, nie ma problemów z komunikacją pomiędzy nami i Czechami, rozmawiamy praktycznie jednym, śląskim językiem.

Godów i Petrovice współpracują nieprzerwanie od 1995 roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj