Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wybory samorządowe 2024 roku odbędą się 7 i 21 kwietnia. To najbardziej prawdopodobny termin – zapowiada szef rządu

Facebook Twitter

Wybory samorządowe 2024 odbędą się - jak wynika z zapowiedzi premiera Donalda Tuska - 7 i 21 kwietnia.

Wybory samorządowe 2024

Termin 7 i 21 kwietnia 2024 wydaje się najbardziej prawdopodobny – tak pytany o datę kiedy odbędą się wybory samorządowe 2024 odpowiada Donald Tusk, szef polskiego rządu.

Termin padł podczas ostatniej konferencji prasowej premiera. Przypomnijmy, termin wyborów samorządowych wyznacza właśnie szef rządu. Zgodnie z Kodeksem wyborczym muszą się one odbyć nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rad. Datę wyborów „wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad”.  W grę wchodzą więc w zasadzie tylko kwietniowe terminy, bo ostatni dzień marca i 1 kwietnia to święta wielkanocne.

Wybory samorządowe 2024 wyłonią członków organów jednostek samorządu terytorialnego – rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz prezydentów, burmistrzów miast i wójtów.

Ostatnie wybory samorządowe  w Polsce odbyły się 21 października 2018 roku. Kadencja władz samorządowych trwa obecnie 5 lat  (została wydłużona w 2018 roku) i kończyła się jesienią minionego roku. W związku z tym, że w tym samym terminie wypadały wybory parlamentarne, rządząca większość w 2022 roku zdecydowała o wydłużeniu kadencji samorządów do 30 kwietnia 2024 roku.

Czytaj także: 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj