Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wybory samorządowe 2024 za pasem. Rozpoczyna się kampania wyborcza

Facebook Twitter

Wybory samorządowe 2024 odbędą się 7 kwietnia. Premier opublikował już stosowne rozporządzenie w tej sprawie, a to oznacza, że kampania wyborcza może już oficjalnie ruszać.

Wybory samorządowe 2024

Wybory samorządowe 2024 coraz bliżej, odbędą się dokładnie za 68 dni. W dniu wczorajszym (29.01) opublikowane zostało rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie wyborów samorządowych w 2024 roku, które zawiera kilka ważnych i dla komitetów wyborczych i dla wyborców dat.

I tak: kampania wyborcza może ruszać, natomiast 12 lutego upływa termin na złożenie zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego. Dopiero od dnia wydania przez PKW lub komisarza wyborczego postanowienia o przyjęciu zawiadomienia komitet wyborczy może m.in. rozpocząć zbieranie podpisów poparcia pod listami kandydatów i prowadzić agitację wyborczą.

Do urn pójdziemy – przypomnijmy 7 kwietnia i wówczas wskażemy naszych przedstawicieli do rad miast, gmin, powiatów oraz radnych wojewódzkich. Tego samego dnia wybierać będziemy także wójtów, burmistrzów i prezydentów. W tych miastach, gdzie nowych włodarzy nie uda się wyłonić w pierwszej turze – po raz drugi do urn wyborcy pójdą 21 kwietnia.

Wybory samorządowe 2024 – najważniejsze daty:

29 stycznia – wraz z publikacją w Dzienniku Ustaw rozporządzenia premiera o zarządzeniu wyborów samorządowych – ruszyła kampania wyborcza.

Pierwszym zadaniem, które muszą wykonać podmioty chcące wziąć udział w wyborach jest złożenie zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego.

 12 lutego – upływa termin na złożenie zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego. Partie polityczne i koalicje partii politycznych  zawiadamiają  Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu wyborczego.

O swoim utworzeniu PKW zawiadamia także komitet wyborczy organizacji oraz komitet wyborczy wyborców, w przypadku, gdy zamierza zgłosić kandydatów w więcej niż jednym województwie.

W przypadku gdy komitet organizacji lub komitet wyborców zamierza zgłosić kandydatów na radnych tylko w jednym województwie, o swoim utworzeniu zawiadamia właściwego komisarza wyborczego; termin upływa również 12 lutego.

Dopiero od dnia wydania przez PKW lub komisarza wyborczego postanowienia o przyjęciu zawiadomienia komitet wyborczy może m.in. rozpocząć zbieranie podpisów poparcia pod listami kandydatów i prowadzić agitację wyborczą.

7 kwietnia – wybory samorządowe I tura

21 kwietnia – druga tura wyborów bezpośrednich na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj