Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wypożycz i załaduj samochód elektryczny w Rybniku

Facebook Twitter

Od czwartku (10.01.) można to zrobić na Placu Wolności, gdzie stanęła ładowarka i dwa pojazdy o napędzie elektrycznym. "Idziemy z duchem czasu" - mówi Prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Czy rybniczanie będą korzystać z pojazdów elektrycznych?

Wszystkie te działania są zgodne z planem mobilności miejskiej. Taka uchwała pojawiła się 2 lata temu i wskazywała m.in. na to, że ten trend elektromobilności w Rybniku powinien być rozwijany. Myślę, że dzisiaj to jest taki pierwszy poważny przyczynek do tego, by rybniczanie w szerszym zakresie korzystali właśnie z pojazdów elektrycznych. Również mamy ustawę, która zobowiązuje samorządy do tego, aby zwiększyć ilość transportu ekologicznego w miastach. Miasto Rybnik w swoim zakresie będzie odpowiadało. Osoby prywatne, korzystające z tego typu pojazdów, mają w końcu solidne zaplecze, które będzie rozwijane.

Póki co w Rybniku jest 29 samochodów o napędzie elektrycznym. Stacja ładowania na Placu Wolności będzie trzecią w Rybniku, jedna jest już na ulicy Białych i Budowlanych. Stację ładowania dla rybniczan przez najbliższe dwa lata są bezpłatne. Wypożyczenie samochodu elektrycznego to złotówka za minutę, czyli 60 złotych za godzinę. Mówi Krzysztof Gawałek z firmy oferującej usługi car sharingu:

W tej opłacie zawarte są oczywiście ubezpieczenia, kwestie podatkowe, kwestie energii elektrycznej, która jest zawarta w cenie takiej usługi. Trzeba na to spojrzeć tak, że teraz stąd może się Pan przemieścić za jakieś 3 zł na Dworzec PKP. To jest biznes, wierzymy, że ten biznes będzie się rozwijał, a świadomość społeczna będzie coraz większa, żeby nie posiadać, a współdzielić. Stacji przybywa, teraz jesteśmy na etapie montażu kolejnych dwóch stacji w Jastrzębiu. Jeżeli projekt przyjmie się w Rybniku, najpierw pomyślimy o powiększeniu działalności w Rybniku, a dopiero potem o pilotażu w Jastrzębiu.

A tak wyglądają samochody elektryczne, które można wypożyczyć w Rybniku:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj