Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wyprawka 2013: bez dofinansowania dla gimnazjalistów. Dlaczego?

Facebook Twitter

Od 225 do 770 złotych zwrotu za podręczniki. Na takie wsparcie mogą liczyć uczniowie w ramach rządowego programu "Wyprawka". W tym roku brane pod uwagę będzie nie tylko kryterium dochodowe, ale również to do jakiej klasy chodzi uczeń.

W tym roku dofinansowanie skierowane do jest do uczniów klas I-III szkoły podstawowej, do uczniów klasy V szkoły podstawowej, do uczniów klasy II szkoły ponadgimnazjalnej, zarówno zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego, technikum, jak też do uczniów niepełnosprawnych.

– mówi Katarzyna Fojcik naczelnik wydziału edukacji w Urzędzie Miasta w Rybniku. Na wsparcie mogą liczyć również rodziny posiadające co najmniej troje dzieci i to bez względu na dochód w rodzinie. Dlaczego zapomniano o uczniach klas czwartych szkół podstawowych, czy pierwszych i trzecich ponadgimnazjalnych? Barbara Chrobok, rzeczniczka wodzisławskiego magistratu, ubolewa nad tym, że tak się dzieje:

No niestety są ściśle określone przepisy komu ta wyprawka się należy, nie myśmy te przepisy ustanawiali i nie od nas to zależy. My możemy tylko pomóc aby jak najwięcej osób uprawnionych z tej formy pomocy skorzystało.

Wybór takich a nie innych klas związany jest z nową podstawą programową – dodaje Katarzyna Fojcik naczelnik wydziału edukacji w rybnickim magistracie:

W uzasadnieniu ministerstwo podaje, że kierowało się następującymi kryteriami: Wybrało uczniów najmłodszych szkół podstawowych, czyli z klas I-III oraz uczniów którzy kontynuują naukę według nowej podstawy programowej. Ta nowa podstawa programowa jest już wprowadzana kolejny rok i w tej chwili dotyczy nowych podręczników w V klasie szkoły podstawowej oraz II klasie szkoły ponadgimnazjalnej.

Dlatego też na dofinansowanie do podręczników nie mają co liczyć gimnazjaliści. Tam bowiem nowa podstawa programowa obowiązuje już we wszystkich klasach. Tymczasem nie wszyscy rodzice, którzy zaopatrują dzieci w podręczniki, wiedzą o dofinansowaniu wyprawki:

Materiał przygotował Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2022