Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wzrosło zagrożenie lawinowe na Babiej Górze

Facebook Twitter

Opady śniegu przekraczające prognozy spowodowały, że wzrosło zagrożenie lawinowe na Babiej Górze. Ratownicy apelują o ostrożność i odpowiednie zachowanie się na stromych stokach.

zagrożenie lawinowe na Babiej Górze
Fot. facebook.com/grupabeskidzkagopr

Zdecydowanie większe niż prognozowane opady śniegu spowodowały wzrost zagrożenia lawinowego na Babiej Górze. Aktualnie jest ono umiarkowane i dotyczy głównie bardzo stromych stoków, gdzie gromadzi się śnieg w formie sprasowanych desek za przełamaniami terenu, zagłębieniach oraz żlebach – informują ratownicy GOPR.

Grubość pokrywy śnieżnej w partiach szczytowych Babiej Góry przekracza 100 cm, a w miejscach nawianych jest nawet więcej. Ten duży przyrost śniegu sprawia, że możliwość wywołania lawiny występuje przede wszystkim przy dużym obciążeniu dodatkowym, zwłaszcza na stromych stokach. Jednak samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.

Ratownicy apelują o ostrożność i umiejętność oceny lokalnego zagrożenia lawinowego przy poruszaniu się po tych terenach. Ważne jest także odpowiednie wybranie trasy oraz zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach.

Zagrożenie lawinowe jest określane w pięciostopniowej skali, gdzie piąty stopień oznacza największe zagrożenie. Obecnie na Babiej Górze zagrożenie jest oceniane jako umiarkowane.

W przypadku wypadku lub zagrożenia można wezwać ratowników GOPR, dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

 Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj