Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zachować pamięć – partnerzy z Maerkischer z rewizytą w Raciborzu

Facebook Twitter

Dobiegła końca druga część projektu powiatu raciborskiego i Märkischer pt. „Wege zur Erinnerung – sind Chancen für die Zukunft”.

Tym razem wspólna historia okresu II Wojny Światowej została przedstawiona w Polsce. Uczestnicy odkryli Racibórz, poznali tajniki fotografii, zapoznali się z historią w miejscach pamięci w Krakowie i Auschwitz-Birkenau. Był też czas na refleksję i integrację. Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

fot.-powiatraciborski

W dniach 23 – 27 listopada br. do Raciborza przyjechała grupa z partnerskiego powiatu Märkischer: Amy-Marie, Johanna, Isabel i Antonie oraz nauczyciel Thomas Miebach (Zeppelin-Gymnasium w Lüdenscheid), przedstawiciele starostwa w Lüdenscheid: Mathis Schneider (biuro prasowe) i Holger Schroer (współpraca zagraniczna), razem z Julią, Emilią, Bartkiem i Wiktorem oraz Sybillą Weledą-Krężlewską (Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Raciborzu), Anitą Pendziałek (Radio Mittendrin) i Karoliną Kunicką (Starostwo w Raciborzu) realizowali 5-dniowy intensywny program wizyty.

fot.-powiatraciborski

Podczas pierwszego dnia pobytu uczestnicy, po przywitaniu i przedstawieniu programu pobytu, rozpoczęli warsztaty fotograficzne w ZSO Nr 1w Raciborzu. W tajniki sztuki fotografowania, pracy z aparatem i tworzenia slajdowisk wprowadziły ich Anita Pendziałek i Gabriela Habrom-Rokosz. Młodzież na przykładzie m.in. pracy dyplomowej absolwentki raciborskiego Liceum Plastycznego zobaczyła z jak ważną i trudną misją rozpocznie odkrywanie tragicznych wydarzeń z przeszłości.

fot.-powiatraciborski

Od tej pory z telefonami komórkowymi w dłoniach uczestnicy starali się uchwycić ważne z ich punktu widzenia ślady wspólnej historii. W drugiej części dnia było odkrywanie polsko-niemieckich relacji odciśniętych na Raciborszczyźnie; była wizyta w Archiwum w Raciborzu, na cmentarzu ewangelickim i dawnym cmentarzu żydowskim oraz na wystawach w Zamku Piastowskim.

fot.-powiatraciborski

Drugi dzień projektu rozpoczął się wizytą w Fabryce „Emalia” Oskara Schindlera w Krakowie. Miejsce to było tłem do przedstawienia losów Polski, Krakowa i jego mieszkańców tuż przed i w czasie II Wojny Światowej. Następnie uczestnicy udali się na teren dawnego getta i do dzielnicy żydowskiej – Kazimierz. Po intensywnym dniu był czas na popołudniowy spacer po Krakowie.

fot.-powiatraciborski

Kolejnego ranka przyszedł czas na najtrudniejszy punkt programu – wizytę w Muzeum Pamięci Auschwitz-Birkenau… Po emocjonalnym dniu, ogromie traumatycznych informacji, obrazów i wrażeń grupa spędziła popołudnie w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu uczestnicząc w warsztatach podsumowujących wizytę. Wieczorem z uczestnikami projektu spotkał się starosta raciborski Grzegorz Swoboda.

fot.-powiatraciborski

Dzień numer 4 to intensywna praca nad slajdowiskami. Pod okiem dr Habrom-Rokosz omówiono wykonane ujęcia, dokonano ich analizy i obróbki. Powstały prezentacje ilustrujące emocje, wspomnienia i poznane historie. Podczas pobytu w szkole odbyła się też lekcja na temat podobieństw i różnic kulturowych pomiędzy Polską a Niemcami. W przerwie grupa odwiedziła Redakcję Polsko-Niemieckiego Radia Mittendrin, gdzie m.in. zjadła typowy śląski obiad. Dalsza praca przy prezentacjach trwała do późnego popołudnia. Zwieńczeniem całego dnia była wspólna kolacja, gra w kręgle i bilard.

fot.-powiatraciborski

Ostatniego dnia realizacji projektu przed młodzieżą raciborskiego „Kasprowicza” odbyła się prezentacja efektów projektu. Slajdowiska z wyjątkowymi zdjęciami zostały opatrzone komentarzem autorów oraz specjalnie dobranymi na tę okoliczność cytatami. Dodatkowo odbyły się zajęcia praktyczne z wykonywania zdjęć techniką otworkową. Następnie przyszła pora na ewaluację projektu wśród samych uczestników spotkania. Ostatnim punktem programu była wspólna kolacja. Tuż po niej i pożegnaniu, grupa z Lüdenscheid wyruszyła w drogę do domu.

Po zakończeniu realizacji obu części projektu, po wspólnie spędzonych 10 dniach i przepracowaniu wspólnych historycznych relacji zostały … film, liczne fotografie i wiele wspomnień, które już tworzą wspólną przyszłość.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 maja 2022