Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Racibórz żegna Pawła Newerlę, wybitnego historyka

Facebook Twitter

Racibórz żegna Pawła Newerlę, wybitny historyk ziemi raciborskiej zmarł w miniony piątek (12.01) w wieku 91 lat. Jego pogrzeb zaplanowano w najbliższy piątek (19.01), spocznie na cmentarzu Jeruzalem.

fot. pixabay.com

Racibórz żegna Pawła Newerlę

Paweł Newerla urodził się 26 czerwca 1932 roku w Pietrowicach Wielkich. Był prawnikiem, miłośnikiem historii, publicystą, autorem i współautorem licznych pozycji wydawniczych, poświęconych głównie Raciborzowi i ziemiom raciborskim. W 2011 roku odebrał medal „Zasłużony dla Miasta Racibórz” – odznaczenie to było dla niego najważniejszym wyróżnieniem.

Pan Paweł Newerla jest autorem m.in. „Opowieści o dawnym Raciborzu”, a także współautorem takich pozycji jak: „Zarys historii Krzanowic”, „Dzieje Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu”, „Szkoła na Ostrogu”, „Zamki i pałace dorzecza górnej Odry” i „Raciborzanie tysiąclecia. Słownik biograficzny”. Jednocześnie jest autorem ponad 100 artykułów poświęconych historii, gospodarce oraz ludziom, opublikowanych w czasopismach i periodykach m.in. w „Nowinach Raciborskich”, „Dzienniku Zachodnim”, „Gazecie Raciborskiej” i „Oberschlesien”.

Na swoim koncie ma również opracowanych kilka wydawnictw okolicznościowych takich jak: „725 lat parafii Pietrowice Wielkie”, „Rozwój poczty od 1922 r. na ziemi raciborskiej i rybnicko-wodzisławskiej”, „Sąd rejonowy w Raciborzu 1826-2006”, „Kościół św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich”, „Raciborski przewodnik genealogiczny – Historia Urzędu Stanu Cywilnego w Raciborzu” oraz „Pawłów – Pawlau”.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024