Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zbiornik Racibórz Dolny rozpoczął pracę. „Miasto jest bezpieczne”

Facebook Twitter

Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny rozpoczyna proces piętrzenia: Miasto jest bezpieczne. To czytamy na stronie Urzędu Miasta w Raciborzu. Poziom Odra w powiecie raciborskim przekroczył stany alarmowe, w Miedoni o równo metr (odczyt z godziny 21.30).

Jak informują urzędnicy w Raciborzu:

Działania miejskich służb skoncentrowane są na czyszczeniu studzienek kanalizacyjnych oraz odwodnienia liniowego na drogach. Zamknięte zostały zasuwy burzowe. Na tzw. niskim Ostrogu woda z kanałów burzowych przepompowywana jest do Odry. Monitorowane są przepływy. Utrzymywany jest stały kontakt ze współpracującymi służbami i jednostkami.

Woda wylała w międzywalu Odry i Kanały Ulgi:

Choć zalana plaża i bulwary mogą niepokoić, nie ma powodu do obaw. Tereny międzywala chronią miasto. Przy wezbraniach takich jak to z którym mamy do czynienia teraz, ich zalewanie przy obecnie obowiązujących procedurach systemu przeciwpowodziowego jest nieuniknione.

– piszą urzędnicy na stronie raciborz.pl.

W związku z podjętą decyzją o uruchomieniu zbiornika, poziom Odry zacznie opadać. Racibórz Dolny w środę (14.10.) wieczorem rozpoczął proces piętrzenia. jak poinformowały o 20.00 Wody Polskie, przepływ pozostaje na poziomie 900 m3/s, wstrzymywany jest do 600 m3.

Pozwala to na zmniejszenie poziomu wody poniżej zbiornika. Dzięki temu już zaczął obniżać się poziom wody w Odrze, co jest odnotowane na urządzeniach pomiarowych. Na wodowskazie Racibórz-Miedonia w ostatnich godzinach poziom wody obniżył się o 13 cm.

Zdjęcie z godzin wieczornych 14 października br., w trakcie pracy zbiornika. Fot. Wody Polskie

Przypomnijmy, budowę zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny Wody Polskie ukończyły w tym roku. Stanowi ochronę przeciwpowodziową dla trzech województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

Zbiornik Racibórz Dolny opiera się na danych hydrologicznych występujących na posterunku wodowskazowym Krzyżanowice. Podjął on pracę przy wskazaniu 711 cm, co odpowiada przepływowi w korycie rzeki Odry równemu 818 m3/s. Praca zbiornika ma na celu wypłaszczenie, wyhamowanie przepływu do 600 m3/s, co przełoży się na stan wodowskazowy ok. 670 cm.

– informują Wody Polskie. W czwartek (15.10.) rano na terenie Raciborza Dolnego ma się odbyć konferencja prasowa, na której przedstawione zostaną efekty pierwszego uruchomienia zbiornika Racibórz Dolny. Relacja w Radiu 90.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj