Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zbliża się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Facebook Twitter

Powiat Wodzisławski od 16 do 22 września bierze dział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu, promującym ekologiczne formy mobilności, takie jak środki transportu zbiorowego, rowej, ruch pieszy oraz transport multimodalny.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to inicjatywa Komisji Europejskiej – Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu. Akcja trwa od 16 do 22 września każdego roku. Ma na celu promowanie zrównoważonego transportu w miastach i gminach oraz zmianę zachowań mieszkańców. W 2019 roku hasłem przewodnim jest ,,Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy, a slogan brzmi ,,Chodź z nami!”. Powiat Wodzisławski włącza się do kampanii po raz pierwszy.

Co zaplanowano?
Zaczynając od najmłodszych mieszkańców. Konkursy plastyczne oraz multimedialne w następujących kategoriach:

 • Konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych pn. „Pojazdy przyszłości”
 • Konkurs fotograficzny dla uczniów szkół ponadpodstawowych pn. „Chodź z nami! -moja ścieżka do szkoły i pracy”
 • Konkurs multimedialny dla uczniów szkół ponadpodstawowych pn. „Chodź z nami – świat jest piękny”

Przygotowano również konkursy dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych na scenariusz lekcji na temat zrównoważonego transportu. Rozstrzygnięcie wszystkich konkursów odbędzie się 20 września – wtedy też zostaną wręczone nagrody dla laureatów.

Poszczególne dni kampanii:

16 Wrzesień
Uroczyste podpisanie Karty Uczestnika Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu przez Starostę Wodzisławskiego. Promocja zrównoważonego transportu wspólnie z PKS Racibórz (w godzinach 9:45-13:45 w Galerii  Karuzela w Wodzisławiu Śląskim). Na miejscu czekać będą wolontariusze wraz z przedstawicielami powiatu, którzy będą zachęcać do udziału w kampanii poprzez rozdawanie ulotek, a także opasek, uprawniających do Darmowych przejazdów komunikacją powiatową.

19 Wrzesień
XXVII Rajd Monte Ekonom  – czyli tradycja uczniów wodzisławskiego „Ekonomika”, która idealnie wpisuje się w ideę kampanii. Tegoroczna edycja odbędzie się wyjątkowo – lokalnie, jednak z wykorzystaniem naszych okolicznych „dóbr” – uczniowie klas pierwszych wraz z opiekunami przejadą pociągiem trasę Wodzisław Śląski – Bełsznica. Dalej będą już podążać pieszo. Po drodze czekają na nich konkurencje sportowe, które zostaną podsumowane na mecie, czyli Ośrodku Wypoczynkowym Olza.

20 Wrzesień

,,Chodź z nami na piknik!” – czyli event dla młodzieży klas III i IV powiatowych szkół. Wydarzenie odbędzie się na terenie Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportu przy Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu  Śląskim. W programie przewidujemy wiele atrakcji, m.in.:

 • Prelekcje (bezpieczny ruch pieszy i rowerowy, zrównoważony transport, pierwsza pomoc, pojazdy elektryczne)
 • Występy artystyczne naszych uczniów
 • Podsumowanie konkursów
 • Pokazy strażackie – cięcie samochodu
 • Plenerowy serwis rowerowy – porady na temat samodzielnego serwisowania rowerów
 • Tworzenie rowerowej biżuterii, czyli ozdabiamy swoje rowery
 • Rowerowy tor przeszkód
 • Drugie życie rowerów – odnawiamy „stare” rowery, które zostaną przekazane na rzecz ubogich rodzin lub do Domu Dziecka.

21 Wrzesień

Marsz nordic walking trasą historycznych miejsc Wodzisławia Śląskiego. Marsz poprowadzi Klub Sportowy „Forma Wodzisław Śląski”.

22 Wrzesień

Dzień bez samochodu – ograniczamy jazdę samochodem. Symbolicznie zamykamy jedną z ulic Wodzisławia Śląskiego (ul.Wałowa/Sądowa)

Rajd rowerowy – dla pracowników samorządowych- grupy pracowników urzędów miast i gmin z terenu całego powiatu wodzisławskiego wyjadą ze swoich miejscowości, udając się najpierw do centrum Wodzisławia, a następnie na Rodzinny Park Rozrywki „Trzy Wzgórza”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2022