Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Zdarza się często, że pojazdy blokują leśne drogi, a są one drogami pożarowymi”. Przypomina o tym komendant Straży Leśnej

Facebook Twitter

Sezon grzybowy w pełni, wiele osób korzysta z tego i zbiera dary lasu. Wybierając się na grzyby, trzeba pamiętać o właściwym ubiorze, telefonie i dobrych butach. Ale to niejedyne rady leśników.

fot. FB/Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, Lasy Państwowe

Jak mówi Radiu 90 Marcin Fischer, komendant posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie dużym problemem, który nasila się teraz jesienią, to pozostawione na drogach wjazdowych do lasów samochody.

Marcin Fischer: Służą nie tylko nam leśnikom, ale także innym służbom, które muszą znaleźć się w lesie w razie zaistnienia takiej potrzeby. Czym więcej odwiedzających w lesie, tym wyższe prawdopodobieństwo, że ktoś w lesie będzie potrzebował pomocy. Pamiętajmy o tym, że sezon pożarowy, okres intensywnej ochrony przeciwpożarowej jeszcze się nie zakończył. Pogoda napawa optymizmem, jeżeli chodzi o wystąpienie pożaru, natomiast to ryzyko nie zostało jeszcze całkowicie zażegnane, jest z nami cały czas. Ten okres zagrożenia pożarowego nadal trwa.

fot. FB/Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, Lasy Państwowe

Jak dodaje komendant, przed wyjazdem na grzyby warto zorientować się, gdzie pozostawimy samochód, jakie miejsca są udostępnione.

Marcin Fischer: Korzystajmy z miejsc oznakowanych jako parkingi, jako miejsca postoju leśnego. Jeżeli nie ma takiej możliwości, korzystajmy z tych parkingów, które są ogólnodostępne. Na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie są wyznaczone miejsca postoju, a także duże parkingi. Dla wszystkich tych, którzy jednak zdecydują się pozostawić swoje samochody na drogach pożarowych, dojazdach pożarowych, w miejscach do tego nieprzeznaczonych, a tym bardziej w taki sposób, który utrudni korzystanie z nich czy to straży leśnej, czy służbie leśnej, czy innym służbom, które będą potrzebowały wjechać do lasu, naraża siebie na bardzo wysoką grzywnę, a także na możliwość odholowania swojego pojazdu.

Informacje dotyczące ilości i rozmieszczenia parkingów można łatwo sprawdzić w aplikacjach na telefony komórkowe. W sklepach z aplikacjami wystarczy odszukać „Mobilny bank danych o lasach”.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2024