Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zmarł wybitny polski gimnastyk sportowy, olimpijczyk Mikołaj Kubica

Facebook Twitter

Urodzony w Niedobczycach przez całą sportową karierę (1956–1976) reprezentował klub Górnik Radlin. Był trzykrotnym olimpijczykiem, nasz kraj reprezentował na igrzyskach w Tokio (1964r.), Meksyku (1968r.) i w Monachium (1972r.).

fot.michaelwedermann/ pixabay.com

Na igrzyskach w Monachium wraz z kolegami z drużyny wywalczył czwarte miejsce w wieloboju drużynowym. Mikołaj Kubica był wielokrotnym mistrzem Polski, 5 razy zdobywał tytuł w wieloboju indywidualnie. Na swoim koncie miał także tytuł wywalczone na poszczególnych przyrządach. Dwukrotnie uczestniczył także w Mistrzostwach Świata (1966, 1970), podczas których zajmował wraz z partnerami 5. miejsca w wieloboju drużynowym.

Medale zdobywał na Mistrzostwach Europy, dwukrotnie srebro: w ćwiczenia na kółkach i skoku przez konia (Warszawa 1969), i trzykrotnie brąz:
w ćwiczeniach wolnych, ćwiczeniach na kółkach (Tampere 1967) oraz w wieloboju indywidualnie (Warszawa 1969).

Mikołaj Kubica był jednym z najlepszych polskich gimnastyków sportowych w historii

Jest jedną z postaci z panteonu Radlińskich Olimpijczyków, których imieniem nazwano główny plac Radlina. W ramach obchodów 10. rocznicy samodzielnego funkcjonowania Radlina, 23 marca 2007r. podjęto uchwałę nadającą obszarowi położonemu pomiędzy Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, ul.Mariacką i ul.W.Korfantego nazwę wybitnych sportowców. Wśród nich był Mikołaj Kubica i jego bracia: Wilhelm i Sylwester.

Zobacz całą galerię Radlińskich Olimpijczyków na stronie MOSIR-u w Radlinie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj