Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Znikający punkt? O dziejach ROW z perspektywy Rybnika

Facebook Twitter

Pamiętacie skrót ROW? Rybnicki Okręg Węglowy, jego początki i rozwój, to temat zapowiadanego na piątek (15.09) spotkania w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku.

ROW z perspektywy Rybnika

ROW z perspektywy Rybnika

O 18.00 ruszy spotkanie autorskie z Bogdanem Klochem, autorem książki „Niech żyje nam górniczy stan… czyli wojna o węgiel z Rybnikiem w tle”. Wieloletni dyrektor Muzeum w Rybniku, jest historykiem, skupia się na propagowaniu dziejów Górnego Śląska i promowaniu wiedzy o ziemi rybnickiej.

Temat funkcjonowania struktur Rybnickiego Okręgu Węglowego ma już swoją historię. Dawniej opisywali go planiści i apologeci gospodarczych oraz społecznych przemian czasów PRL. Później zachłysnęliśmy się nim, jako nostalgicznym dziedzictwem powojennych losów miasta i regionu. Doszukiwano się jego genezy już w odległych czasach, co jeszcze bardziej wskazuje na współczesną tendencję do łączenie różnych wątków dziejów rybnickich w ramach industrialnej przeszłości regionu. ROW to bardzo złożona materia, zbudowana z miejsc, ludzi, politycznych i gospodarczych idei oraz otoczenia, rozległego świata statystów.

Spotkanie jest formą dialogu i próbą przybliżenia założeń wokół książki oraz dyskusji o kondycji miasta jak i regionu z perspektywy historycznej. Nie ulega wątpliwości, iż u genezy funkcje ROW były dla Rybnika wielkim awansem, wyzwalającym wiele cennych inicjatyw, co zbiegło się z czasami odwilży schyłku lat pięćdziesiątych. Po blisko dwudziestu latach, w połowie dekady gierkowskiej sytuacja powoli zmieniała się na niekorzyść Rybnika. ROW pozostał, choć pozycja Rybnika nie była już taka sama. Kryzys PRL początku lat osiemdziesiątych był też swoistym kryzysem miasta, które paradoksalnie obrastało coraz to nowymi osiedlami i dzielnicami, lecz tkwiło technicznie, jak I świadomościowo, w zupełnie innej rzeczywistości.

Bogdan Kloch, wieloletni dyrektor Muzeum w Rybniku, jest historykiem i doktorem nauk humanistycznych. W swojej pracy skupia się na propagowaniu dziejów Górnego Śląska i promowaniu wiedzy o ziemi rybnickiej. Kierowane przez niego Muzeum w Rybniku zostało w latach 2007-2020 siedmiokrotnie wyróżnione przez Marszałka Województwa Śląskiego za wydarzenie muzealne roku w kategoriach publikacja, wystawy i konserwacja.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj