Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zobacz czym oddychasz. Mobilne płuca stanęły w Czerwionce- Leszczynach

Facebook Twitter

To kolejne miasto, w którym mieszkańcy będą mogli się przekonać jak szybko instalacja przedstawiająca model ludzkich płuc z białych zmieni się w szarą lub czarną. Jej mechanizm jest bardzo prosty, dwa wentylatory zasysają powietrze i przepuszczają ją przez białą tkaninę. Mobilne płuca będą stały przed CKE przez dwa tygodnie.

Mówi Leszek Szejka z Rybnickiego Alarmu Smogowego:

Leszek Szejka: Jesteśmy tu po to aby właśnie tego zdrowia sobie życzyć. Żeby móc sobie życzyć tego zdrowia, to musimy też coś dla niego zrobić i po to właśnie taka kampania jak mobile płuca, które mają uświadomić ludziom to co wisi w powietrzu, to co nam zagraża, to co musimy zmienić aby było nam lepiej i po to aby te życzenia świąteczne się sprawdziły.

Od kilku dni smog nie odpuszcza. Także w Czerwionce- Leszczynach jakość powietrza jest fatalna

– przyznaje Grzegorz Wolnik, pełnomocnik do spraw Planowania, Rozwoju i Gospodarki:

Grzegorz Wolnik: Ja myślę, że one już dzisiaj wieczorem zaczną zmieniać barwę tym bardziej, że dzisiaj faktycznie widać czym oddychamy. To nie tylko jest mgła, ale to jest zawieszone w tej mgle zanieczyszczenie, zwłaszcza te najmniejsze frakcje które wnikają nam bezpośrednio przesz płuca do krwiobiegu.

Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego przypomina, że od 1 stycznia przyszłego roku z naszego krajobrazu wyeliminowane mają zostać najstarsze kopciuchy:

Zdzisław Kuczma: Szacujemy, że takich kotłów może być kilkadziesiąt procent ogółu wszystkich kotłów, które podlegają wymianie w województwie śląskim. Samorządy dysponują dosyć skutecznymi narzędziami żeby ten zakaz uchwały antysmogowej egzekwować, my będziemy wspierać samorządy, mianowicie od 1 stycznia eksploatacja takiego kotła o którym wcześniej wspomniałem, będzie wykroczeniem zagrożonym grzywną do 5000 złotych, a mandatem do 500 złotych, a ponadto organ administracji czyli w tym przypadku burmistrz, prezydent albo wójt mogą w trybie administracyjnym wydać decyzję zakazującą eksploatacji kotła, a w następstwie tej decyzji zmusić właściciela do jego wymiany. Takim skutecznym środkiem będzie możliwość zastopowania grzywny w celu przymuszenia do wykonani tej decyzji.

Mobilne płuca to akcja Polskiego Alarmu Smogowego “Zobacz, czym oddychasz”. W całym kraju mają one dotrzeć w tym sezonie grzewczym do 40 miast.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2022